Najlepsze rozwiązania climate tech wybrane! Znamy laureatów 8. edycji Szkoły Pionierów PFR
Redukcja mikroplastiku w przemyśle, zmniejszanie zużycia energii w wodociągach, technologie wspierające bioróżnorodność czy narzędzia pomagające lepiej zarządzać energią – to tylko część rozwiązań zaprezentowanych podczas gali finałowej 8. edycji Szkoły Pionierów PFR, programu realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju przy strategicznym wsparciu Allegro.
Tegoroczna edycja była w całości poświęcona innowacjom z sektora climate tech, a projekty uczestników po raz kolejny potwierdziły, że polskie zespoły nie tylko nadążają za światowymi trendami, lecz coraz częściej mogą je współtworzyć.
– Innowacje będą w najbliższych latach kluczowym motorem rozwoju polskiej gospodarki. W PFR konsekwentnie budujemy ekosystem, który wspiera talenty i powstawanie technologii o globalnym potencjale. Climate tech to nie tylko odpowiedź na wyzwania środowiskowe, ale również szansa na zbudowanie trwałych przewag konkurencyjnych Polski. Projekty pokazane przez tegorocznych uczestników Szkoły Pionierów PFR dowodzą, że mamy w kraju kompetencje, ambicje i determinację, aby tworzyć rozwiązania przyszłości – powiedział Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
W wydarzeniu wzięli udział eksperci, inwestorzy oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu. Strategicznym partnerem programu od początku jest Allegro.
– Allegro od ośmiu lat wspiera Szkołę Pionierów PFR – już blisko 400 osób zostało wyposażonych w narzędzia, wiedzę i finansowanie, aby podbijać świat. To prawdziwa duma inspirować się pomysłami i energią młodych ludzi, bo dzięki temu sami stajemy się mądrzejsi. Chcemy dzielić się naszą wiedzą, doświadczeniem i energią, tak aby droga do sukcesu była krótsza dla kolejnych pokoleń przedsiębiorców. Życzę uczestnikom programu powodzenia w podbijaniu świata – mówi Marcin Kuśmierz, prezes Allegro.
Innowacje, które mogą zmienić świat
Na podium tegorocznej Szkoły Pionierów PFR znalazły się rozwiązania, które pokazują, że polski climate tech ma globalne ambicje – od walki z mikroplastikiem po inteligentne zarządzanie energią.
- BalticJungleLab – zwycięzca 8. edycji – opracował technologię, która dosłownie „uwidacznia” mikroplastik. Zespół stworzył usługę Hardware as a Service (HaaS), opartą na modułowych, nieinwazyjnych czujnikach monitorujących ścieki w czasie rzeczywistym. Dzięki temu fabryki mogą stale śledzić zgodność z restrykcyjnymi regulacjami środowiskowymi, unikając ryzyka greenwashingu i optymalizując swoje procesy produkcyjne.
- ReactiveAI – jeden z wyróżnionych zespołów – stworzył samouczący się model sztucznej inteligencji. Nie zapomina on wcześniejszych rozmów, działa taniej i bezpieczniej chroniąc dane użytkowników.
- FlowIQ – drugi wyróżniony projekt – zaprezentował inteligentną platformę, która pomaga przedsiębiorstwom wodociągowym ograniczać zużycie energii. System wykorzystuje algorytmy AI do optymalizacji pracy pomp i procesów napowietrzania, pozwalając zaoszczędzić nawet kilkanaście procent kosztów energii.
W wyniku głosowania została także przyznana nagroda publiczności, która trafiła do zespołu Vata. Jest to aplikacja, która potrafi rozpoznać zużycie energii przez każde urządzenie w domu na podstawie danych z jednego licznika. Dzięki analizie pomaga użytkownikom świadomie zarządzać energią.
Rozwiązania zaprezentowane podczas gali
Choć tylko trzy zespoły zdobyły nagrody, pozostałe projekty również wywołały żywą dyskusję wśród inwestorów i ekspertów. W trakcie finału zaprezentowały zaprezentowane także rozwiązania:
- CoSPEC – narzędzie oparte na AI, które automatyzuje wykonywanie zadań technicznych w projektach IT w bezpiecznym, odizolowanym środowisku. Zapewnia kontrolowany dostęp do narzędzi, dzięki czemu AI może działać bez ryzyka dla systemów firmy.
- Devana – system, który zamienia dane o stanie przyrody w wiarygodne, potwierdzone naukowo kredyty bioróżnorodności, z których mogą korzystać firmy, banki i właściciele ziemi.
- Staylift – platformę AI dla branży hotelarskiej, która pełni funkcję wirtualnego recepcjonisty działającego 24/7. Staylift automatyzuje komunikację z gośćmi, pozwala redukować zużycie energii i planuje wprowadzić moduł do szacowania emisji CO₂ w hotelach.
- Ecopic – narzędzie oparte na AI, które automatycznie oblicza ślad węglowy produktów rolnych i generuje gotowe raporty ESG dla firm z sektora agri-food.
Wszystkie te rozwiązania pokazują, jak szeroko i kreatywnie polscy innowatorzy podchodzą do tematu zielonej transformacji – od domowych liczników energii, przez fabryki i wodociągi, aż po globalne rynki danych środowiskowych.
Od pomysłu do MVP
W Szkole Pionierów PFR uczestnicy zaczynają jako indywidualni innowatorzy, a podczas intensywnych warsztatów tworzą zespoły łączące różnorodne talenty. Tydzień w Sztokholmei - europejskim hubie innowacji pozwala testować pomysły na globalnym rynku i zbierać feedback od ekspertów, a dzięki kontaktom z PFR Ventures pierwsze rozmowy inwestycyjne stają się realne.
Przez kilka miesięcy uczestnicy, przy wsparciu mentorów i ekspertów, rozwijali swoje pomysły od pierwszego szkicu aż do MVP. Szkoła Pionierów PFR na stałe wpisała się w polski ekosystem innowacji wspierając młodych innowatorów w tworzeniu technologii zdolnych do skalowania i odpowiadających na najważniejsze wyzwania współczesnej gospodarki.
Partnerzy programu:
Strategiczny partner – Allegro
Partner merytoryczny – PFR Ventures
Patroni honorowi – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Patron medialny – Mam Startup