Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 27 kwietnia 2022

PFR podsumował program Tarcz Finansowych PFR

Skuteczna ochrona bezpieczeństwa ekonomicznego pracowników i przedsiębiorstw podczas pandemii.

Przeciwdziałanie gospodarczym skutkom pandemii było jednym z największych wyzwań dla Państw na całym świecie przez ostatnie 2 lata. Administracja i instytucje takie jak Polski Fundusz Rozwoju w obliczu rodzącego się zagrożenia dla przedsiębiorców szybko podjęły działania mające na celu ochronę polskich firm i miejsc pracy. Już kilka tygodni po pojawieniu się COVID-19 w Polsce rozpoczęto prace nad uruchomieniem pierwszej Tarczy Finansowej. Był to bezprecedensowy, sprawnie wdrożony rządowy program chroniący polskich przedsiębiorców i gospodarkę przed skutkami pandemii koronawirusa. To pierwszy w Polsce program powszechnego wsparcia, w którym wnioski można było składać wyłącznie online, ich weryfikacja była automatyczna, dzięki czemu pomoc finansowa docierała do firm w ciągu 48 godzin od jego złożenia.

Pobierz podsumowanie programu.

Teraz, 2 lata po uruchomieniu programów nadszedł czas na ich podsumowanie. W ramach wszystkich Tarcz PFR wypłacił ok 353 tys przedsiębiorcom ok. 73,2 mld zł wsparcia. W ramach umorzeń na kontach przedsiębiorców zostanie ok 43,8 mld zł, a 29,4 mld zwracają do PFR.

"Nigdy wcześniej nie stworzono programu pomocy na taką skalę. Tarcza Finansowa chroniła podczas pandemii 3,2 mln miejsc pracy i ponad 350 tysięcy firm. Szacujemy, że bez programu spadek zatrudnienia wniósłby blisko 900 tysięcy zamiast 272 tysięcy w 2 kw. 2020 r. Oznacza to, że Tarcza uratowała około 600 tysięcy miejsc pracy. Warto podkreślić, że całkowity koszt programu przez 10 lat wyniesie poniżej 2% PKB"

- powiedział Paweł Borys, ówczesny prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tarcza Finansowa i Tarcza Antykryzysowa były efektywną inwestycją w utrzymanie potencjału rozwojowego gospodarki przy utrzymaniu stabilnych finansów publicznych. O skuteczności i adekwatności pomocy może świadczyć to, że z pośród ponad 350 tys firm tylko 19 jest w restrukturyzacji, a 167 w likwidacji. Zaledwie 0,05% firm nie zdołało przetrwać. Pomiędzy 1 marca 2020 r., a 31 grudnia 2021 r. przybyło ok. 129 tys. aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych tj. przyrosło ich ok. 5,2%. Spośród 350 tys. przedsiębiorstw, które wzięły udział w programach tylko 0,05% nie zdołało przetrwać i uległo restrukturyzacji lub likwidacji. Stopa bezrobocia w Polsce w trakcie pandemii wzrosła o 0,6 p.proc., a na koniec 2021 r. wróciła do poziomu zbliżonego sprzed wybuchu pandemii.

Tarcze Finansowe to także wielostopniowy system zapobiegania nadużyć i wyłudzeń. Mimo dużego tempa prac nad uruchomieniem Tarczy Finansowej PFR stworzył system rozpatrywania wniosków o subwencje, który był połączony z Krajową Administracją Skarbową, ZUS, KIR czy bankami. Proces kontroli następczej jest stale realizowany we współpracy z KAS i CBA w ramach tzw. Tarczy Antykorupcyjnej. Wnioski 46 270 firm zostały z różnych powodów odrzucone na etapie wnioskowania Tarcz 1.0 i 2.0, z kolei w 1% firm wykryto nieprawidłowości na etapie kontroli następczej, skutkującej m.in. nieumorzeniem lub wezwaniem do zwrotu całej subwencji.