Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Hack the Climate

Polski Fundusz Rozwoju połączył siły z norweską organizacją Nordic Edge organizując program edukacyjny Hack the Climate, którego podstawowym celem była zielona integracja miast, nauka wykorzystania nowych technologii w celu ograniczenia zmian klimatycznych. Projekt skupiał się na rozwoju w obszarach: redukcji zanieczyszczeń optymalizacji zużycia zasobów neutralnych, zrównoważonej mobilności miejskiej i gospodarki przestrzennej. 

Zwycięskie drużyny programistów zostały nagrodzone czekiem o wysokości 10 tys. EUR a miasta współpracujące miały niebywałą możliwość wdrożenia programów ułatwiających zarządzanie zielenią, wspierających komunikację miejską, angażujących mieszkańców w decyzje samorządowe czy ograniczających zanieczyszczenia. 

Skuteczna komunikacja w Bieruniu

Bieruń postawił sobie za cel przygotowanie lokalnej gospodarki oraz społeczności na zmiany związane z transformacją energetyczną i odejściem od górnictwa. Kluczowe dla sukcesu tej transformacji jest ulepszenie kontaktu z instytucjami miejskimi i zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania przestrzeni miejskiej. Zaproponowane przez zwycięski zespół The Bills rozwiązanie to interaktywna mapa Bierunia, za pomocą której mieszkańcy zarówno będą mogli zdobyć więcej informacji o planowanych inwestycjach, jak i wyrażać swoje opinie. Wdrożenie platformy poskutkuje większym zaangażowaniem mieszkańców i pozwoli na sprawniejsze odpowiadanie na wyzwania przyszłości. 

Ekologiczne środki transportu w Rzeszowie

Rzeszów, by zachęcić mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu wybrał aplikację proponującą najefektywniejszą trasę przy uwzględnieniu czasu, warunków pogodowych i zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja zaprojektowana przez Green City Initiative przydziela użytkownikom dodatkowe punkty, jeśli przy gorszej jakości powietrza zdecydują się na podróż komunikacją miejską. Dodatkowo analityka danych pozyskanych z aplikacji umożliwia urzędowi na wykorzystanie danych o preferencjach mieszkańców dotyczących ich aktywności w konkretnych godzinach, dniach czy, na konkretnych odcinkach. 

Kontrola zanieczyszczeń w Setesdal i Stavanger

Norweskie miasta, które mierzą się z zanieczyszczeniem wody wynikającym ze stosowania nawozów w rolnictwie zdecydowały się na przetestowanie rozwiązania kontrolującego i zmniejszającego zanieczyszczenia przy użyciu nowych technologii opracowanym przez zespół Continua. Dzięki danym pogodowym możliwa jest predykcja spływu nawozów z pola i przekazanie tych informacji użytkownikom, którzy gotowi są zapobiec przedostaniu się szkodliwych substancji do wód gruntowych. 

Tereny zielone w Sulejówku

Sulejówek w celu zadbania o strefy zielone w mieście zwrócił się z prośbą o opracowanie programu szacującego wartość drzew. Umożliwia to jednoczesne ograniczenie wycinek oraz ułatwienie zarządzania zielenią w mieście. Przedstawiony przez zespół HotDots program identyfikuje, szacuje wartość i ocenia zdatność do wycinki przedstawionych drzew.