Czym jest Hack the Climate?
Hack the Climate to projekt edukacyjny wykorzystujący międzynarodową współpracę i nowe technologie do walki ze zmianami klimatycznymi dotykającymi miasta. Program realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z norweską organizacją Nordic Edge ma na celu zbudowanie mostu pomiędzy polskimi i norweskimi samorządami i stworzenie efektywnej platformy wymiany wiedzy w zakresie zielonej transformacji.
Wydarzenia w projekcie
Warsztaty edukacyjne w Warszawie
Pierwsza część projektu to dwudniowe warsztaty mające na celu wymianę najlepszych praktyk pomiędzy polskimi i norweskimi miastami, a także opracowanie nowych narzędzi dla zielonej transformacji miast.
Warsztaty odbyły się w śródmieściu Warszawy w dniach 17-18.10.2023. Osoby uczestniczące w nich miały szansę na opracowanie koncepcji aplikacji ułatwiających walkę ze zmianami kliamtycznymi za pomocą metodyki Service Design, a także poznać możliwości wykorzystania analizy danych w zarządzaniu miastem.
Wirtualny hackathon tematyczny
Wsparcie zielonej transformacji i walki ze zmianami klimatycznymi
W dniach 24-26 listopada odbył się wirtaulny hackathon, podczas którego zespoły programistyczne rozwiązywały wyzwania wybranych miast biorących udział w programie (3 miast polskich i 1 norweskiego). Najlepsze rozwiązania zostały nagrodzone, a następnie wdrożone, aby wspierać zieloną transformację i przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi. Łącznie na nagrody została przeznaczona pula 40 000 euro.
Wizyta studyjna w Norwegii
Zwieńczeniem projektu była wizyta studyjna w norweskim Stavanger, umożliwiająca uczestnikom i uczestniczkom zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Wizyta została odbyła się w maju 2024 roku i była powiązana z uczestnictwem na EXPO organizowanym przez organizację Nordic Egde. Wzięli w niej udział wszyscy przedstawiciele i przedstawicielki 4 miast zakwalifikowanych do hackathonu. Osobom uczestniczącym w wyjeździe zapewnione zostały transport, noclegi oraz wyżywienie.
Wyzwania miast
Harmonogram
21.08.2023
Rozpoczęcie naboru do projektu dla samorządów
17-18.10.2023
Warsztaty edukacyjne w Warszawie dla zakwalifikowanych miast z Polski i Norwegii
30.10.2023
Start rekrutacji dla uczestników hackathonu
24-26.11.2023
Wirtualny hackathon poświęcony 4 wybranym wyzwaniom miast
7-8.05.2024
Wizyta studyjna w Stavanger
Kto wziął udział w projekcie?
Program Hack the Climate zgromadził uczestników z różnych Jednostek Samorządu Terytorialnego, którzy pracują w obszarach związanych z redukcją zanieczyszczeń, optymalizacją zużycia zasobów naturalnych, zrównoważoną mobilnością miejską oraz gospodarką przestrzenną. Byli to specjaliści oraz pracownicy samorządowi, którzy wykazali gotowość do wymiany wiedzy z zagranicznymi partnerami i wprowadzenia innowacji w swoim mieście
Przydatne materiały:
Narzędzia dla zielonych miast
Rozwiązania informatyczne
Poznaj repozytorium rozwiązań wypracowanych w ramach Hack the Climate.
Materiały edukacyjne
Zapoznaj się z materiałami opracowanymi w ramach projektu Hack the Climate:
Dołącz do naszego newslettera
Regulamin projektu
Zapoznaj się z pełną treścią regulaminu konkursu "Hack the Climate".