Przejdź do treści

Akademia PFR dla Miast

Akademia PFR dla Miast

Właściciel programu Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Tematyka Innowacje i akceleracja; Edukacja i rozwój
Dla kogo Samorządy

Przeprowadzona przez dwie edycje jako Akademia Miast Przyszłości, a od 2024 roku jako Akademia PFR dla Miast. Jest to program strategicznego wsparcia skierowany do osób pracujących w urzędach średniej wielkości miast (między 5 a 100 tysięcy mieszkańców).

Jego celem jest przygotowanie samorządowców do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, umiejącego wykorzystywać istniejący potencjał i gotowego sprostać nowym wyzwaniom.  

Każda edycja opiera się na indywidualnie przygotowanym harmonogramie, z zaplanowanymi działaniami, które mają za zadanie umożliwić jak najlepsze poszerzenie wiedzy z zakresu radzenia sobie z miejskimi wyzwaniami przyszłości. 

Dlaczego warto wziąć udział?

cast_for_education
Zdobędziesz przekrojową wiedzę związaną z tematyką rozwoju miast
architecture
Poznasz narzędzie usprawniające zarządzanie miastem
description
Zyskasz szansę na zdobycie certyfikatu
location_city
Dostrzeżesz nowe perspektywy inwestycyjne w Twoim mieście

Sprawdź, jak przebiegały poprzednie edycje

Akademia PFR dla Miast

30 godzin warsztatów, 40 ekspertów i trzy spotkania stacjonarne z udziałem gości specjalnymi – trzecia edycja Akademia PFR dla Miast dobiegła końca. Przez pięć miesięcy ponad 70 samorządowców z 40 miast z całej Polski zdobywało praktyczną wiedzę, nawiązywało nowe kontakty i wypracowywało rozwiązania niezbędne do budowania odpornych i zrównoważonych miast. Teraz, wyposażeni w nowe narzędzia i inspiracje, wracają do swoich społeczności, aby wdrażać realne zmiany i podnosić jakość życia mieszkańców. 

Akademia PFR dla Miast to nie tylko warsztaty, ale przede wszystkim konkretne narzędzia, które mogą pomóc samorządom wdrażać nowe rozwiązania.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch spotkaniach stacjonarnych w Warszawie oraz w specjalnej edycji w Zduńskiej Woli, dedykowanej włodarzom miast. Program wzbogaciły także webinaria oraz wyjątkowe case study holenderskiego miasta Utrecht, które podzieliło się swoimi doświadczeniami w obszarze nowoczesnego zarządzania miastem.

Moduły tematyczne dostosowane do wyzwań samorządów

W tym roku uczestnicy Akademii mogli rozwijać swoje umiejętności w trzech obszarach tematycznych

Poza dedykowanymi warsztatami, każdy moduł zawierał także blok tematyczny poświęcony projektowaniu innowacyjnych usług i wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w samorządach.

wind_power
ESG

 - budowanie zrównoważonych miast 

business
Miejska rezyliencja

 - skutecznie zarządzanie sytuacją kryzysową 

location_city
Leadership

 - rozwój kompetencji w obszarze nowoczesnego przywództwa 

lightbulb_circle
Projektowanie innowacyjnych usług

- Service Design, podstawy AI w miastach, otwarte innowacje

III edycja w liczbach

Czas trwania projektu: czerwiec 2024 - marzec 2025

0
30
godzin wykładów i warsztatów
0
20
ekspertek i ekspertów
0
3
moduły tematyczne do wyboru
0
2
kursy online dla JST

Podstawy AI dla administracji publicznej

Akademia PFR dla Miast to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także przestrzeń do nawiązywania cennych kontaktów i budowania długofalowej współpracy. Program już po raz trzeci pokazał, że polskie samorządy są gotowe na zmiany i poszukują nowoczesnych narzędzi do ich realizacji.

Bezpłatny kurs online „Podstawy AI dla administracji publicznej”

Dla miast, które nie uczestniczyły w programie, przygotowaliśmy we współpracy z EGO Evaluation, bezpłatny kurs online „Podstawy AI dla administracji publicznej”. Jest on skierowany do pracowników samorządowych, którzy chcą dowiedzieć się, jak sztuczna inteligencja może wspierać ich w codziennej pracy. 

Kurs jest dostępny na platformie Strefa Wiedzy PFR – zachęcamy do skorzystania, aby lepiej przygotować się do wdrażania nowych technologii w urzędach miejskich.

Przejdź na stronę kursu
Mężczyzna stojący przed tablicą z ogłoszeniami

Partnerzy strategiczni

InPost Green City
MINDMADE logotyp
POLCAM logotyp

Partner medialny

HAVAS PR

Partnerzy merytoryczni

Logotyp GUS
Logotyp IETU
Logotyp Związek Miast Polskich
logo Ego
Logotyp CBRE
Logotyp Wizlink

Akademia Miast Przyszłości II

Tematem przewodnim II edycji Akademii była zielona transformacja

Uczestnicy poszerzali swoje kwalifikacje w ramach czterech ścieżek:

  • wiedzy,
  • networkingu,
  • projektowej,
  • kompetencyjnej.

Zwycięskie Miasta

Niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w tym obszarze. Spośród nich Jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli. Zwycięskie miasta miały niebywałą okazję wdrożyć swoje wizjonerskie rozwiązania przy pomocy ekspertów z PFR oraz miejskich aktywistów. Samorządowcy, którzy ukończyli program otrzymają Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości. 

Głogów

Został wyróżniony za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym poprzez powiększenie floty i infrastruktury dla autobusów elektrycznych oraz zasilanie m.in. zieloną energią z farmy fotowoltaicznej. 

Tarnowskie Góry

Opracowały projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej. 

Zduńska Wola

Została doecniona za projekt „Mikrobiznes Nowej Generacji”, którego celem jest przyciągnięcie do miasta mikroprzedsiębiorców poprzez utworzenie systemu (wirtualnego hubu) z pakietem usług dla mikrofirm, które zdecydują się zarejestrować online swoją działalność w gminie. 

Akademia Miast Przyszłości I

Pierwsza odsłona projektu opierała się na sześciu modułach tematycznych

  • Nowoczesne zarządzanie miastem
  • Przedsiębiorczość
  • Mieszkańcy i jakość życia
  • Mobilność
  • Technologie
  • Energetyka i klimat

Zwycięskie Miasta

Po trzech miesiącach intensywnej pracy i poszerzania wiedzy w zakresie nowoczesnego zarządzania miastem Jury postanowiło wyróżnić i nagrodzić Zamość, Iławę i Rydułtowy za innowacyjne koncepcje o tematyce cyfryzacji i efektywności energetycznej. Zwycięskie miasta miały niebywałą okazję wdrożyć swoje wizjonerskie rozwiązania przy pomocy ekspertów z PFR oraz miejskich aktywistów. Dodatkowo wzięli udział w dedykowanym szkoleniu z metodyki Design Thinking. 

Rydułtowy

Został doceniony za stworzenie projektu karbonizacji odpadów, z których następnie powstanie biowęgiel. 

Iława

Opracowała rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej. 

Zamość

Został doceniony za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców, które pozwolą na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online. 

Dołącz do naszego newslettera

Wypełnij formularz, aby wrazić chęć współpracy w ramach programu Akademii PFR dla Miast.

Zostań partnerem Akademii PFR dla Miast

Właściciel programu