CIE - Informacje o Twojej emeryturze w jednej aplikacji
W poniedziałek 24 stycznia odbyło się spotkanie prasowe on-line z udziałem sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusza Cieszyńskiego oraz wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka. Podczas wirtualnego spotkania z dziennikarzami przedstawiono założenia Centralnej Informacji Emerytalnej.
Centralna Informacja Emerytalna to nic innego, jak narzędzie dzięki któremu każdy z nas będzie mógł mieć łatwy dostęp, do wszelkich, niezbędnych informacji dotyczących naszych oszczędności emerytalnych.
CIE umożliwi użytkownikowi, po zalogowaniu m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, na dostęp w jednym miejscu do informacji o aktualnych saldach i historii operacji na wszystkich kontach produktów emerytalnych użytkownika: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE. Pozwoli również na wykonywanie działań na środkach i kontach produktów emerytalnych (np. zmiana beneficjenta, aktualizacja danych osobowych), odbieranie i przekazywanie informacji do instytucji emerytalnych, a także symulację różnych scenariuszy emerytalnych użytkownika.
"Aplikacja CIE to doskonały przykład jak zebrane w różnych systemach dane, mogą być w przystępny i atrakcyjny sposób serwowane obywatelom. To też droga do prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego. Tego typu narzędzia zwiększają świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji. Żeby ta świadomość była pełna, niezbędnie jest przekazywanie rzetelnych, wiarygodnych i czytelnie przekazanych danych"
– mówił podczas spotkania minister Janusz Cieszyński
Celem wprowadzenia systemu jest zapewnienie obywatelom pełnej i łatwo dostępnej wiedzy emerytalnej, która ma za zadanie wspierać i upowszechniać edukację ekonomiczną oraz przyczyniać się do zwiększenia oszczędności emerytalnych. W założeniu system powinien również zmniejszać "szarą strefę" oraz przyczyniać się do wydłużania aktywności zawodowej – CIE dostarczy wiedzy na temat zysków w postaci wyższej emerytury z tytuły odroczenia momentu skorzystania z niej.
"Usługi polegające na przedstawianiu danych w przystępny i czytelny sposób to jest przyszłość. Myślę, że wiele osób, które jużdziś korzystają z licznych e-usług umożliwiających np. załatwianie spraw urzędowych przez Internet, bardzo doceni również to narzędzie"
– dodał minister Janusz Cieszyński
"CIE idealnie wpisuje się w konsekwentnie prowadzoną od kilku lat w Polsce politykę budowania skutecznych rozwiązań e-państwa, obok m.in. mObywatela,, eRecepty czy digitalizacji sposobu ubiegana się o wsparcie państwa. Jestem przekonany, że narzędzie nad którym pracujemy będzie miało znaczenie nie tylko praktyczne, ale również edukacyjne. Zaprezentowana w CIE wiedza o systemie emerytalnym i dostępnych produktach emerytalnych pozwoli Polakom podejmować racjonalne i korzystne decyzje finansowe, np. o tym by dodatkowo oszczędzać na jesień życia"
– podsumował Bartosz Marczuk
Projekt CIE powstaje dzięki ścisłej współpracy KPRM z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Polskim Funduszem Rozwoju. Wprowadzenie tego unikalnego na skalę światową systemu planowane jest w II kwartale 2023 r.