Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Katowice Energetyka i środowisko

Dronem w dym - górnośląskie innowacje antysmogowe

Typ innowacji Energetyka i środowisko
Lokalizacja Polska
Wielkość miasta Duże (powyżej 100 tys. mieszkańców)
Źródło finansowania Budżet miasta, projekt AWAIR - program “Interreg Europa Środkowa”

Krótki opis rozwiązania

W Katowicach trwa szereg inicjatyw, łączących tradycyjne i nowatorskie podejścia do walki ze smogiem. W 2019 roku ukończono tworzenie największego w Polsce systemu monitorowania zanieczyszczenia powietrza1. W ramach europejskiego projektu AWAIR2, w stolicy Górnego Śląska zamontowano sieć czujników oraz ekranów, zlokalizowanych w budynkach i instytucjach użyteczności publicznej, na których prezentowane są stężenia pyłów PM10 i PM2,5 (pomiary z najbliższych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) oraz indeks jakości powietrza3. Od 2018 roku władze miasta prowadzą też współpracę z Gliwicami, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla i partnerem technologicznym, wdrażając bezzałogowe statki powietrzne (BSP), tzw. drony do kontroli składu chemicznego dymu pochodzącego z kominów gospodarstw domowych, usprawniając proces wykrywania przypadków łamania przepisów antysmogowych4. Ponadto prowadzone są prace nad rozszerzeniem projektu ZONE5, tj. bazy inwentaryzacyjnej systemów grzewczych - dotąd program prowadzony był pilotażowo w jednej z dzielnic, zaś zinwentaryzowanie całego miasta ma nastąpić w 2020 roku6. Katowice planują też stworzenie bazy największych “trucicieli”, czyli gospodarstw domowych, które emitują największą ilość zanieczyszczeń, a następnie doprowadzenie do zmiany paliwa bądź wymiany kotłów przez ich właścicieli7. Ostatnią składową działań miasta jest program dofinansowania wymiany kotłów bezklasowych (niespełniających miejskich wymogów) na ogrzewanie gazowe bądź elektryczne, oraz działania wymierzone w walkę z ubóstwem energetycznym - w tym pełne dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania, w szczególnych przypadkach obejmujące wkład własny8.

Problem

  • Zjawisko smogu - Katowice wśród 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce9
  • Brak systemu pozwalającego na prognozowanie zanieczyszczenia powietrza i reagowanie na jego wystąpienie z wyprzedzeniem
  • Nieefektywność tradycyjnych kontroli palenisk przez Straż Miejską
  • Występowanie analfabetyzmu energetycznego/środowiskowego - brak świadomości o skutkach użytkowania kotłów bezklasowych i emisji zanieczyszczeń powietrza
  • Ogrzewanie części domów niskojakościowymi paliwami lub śmieciami
  • Ubóstwo energetyczne części mieszkańców (brak środków na wymianę kotłów)

 

Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy [z producentem dronów]. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości

Marcin Krupa, prezydent Katowic
 
 

Szczegółowy opis rozwiązania

Katowice prowadzą kompleksową strategię eliminacji zanieczyszczeń powietrza, sprzężając wszystkie prowadzone przez miasto działania w ten sposób, by rezultaty jednych akcji stanowiły podstawę do rozpoczęcia następnych. Pierwszym krokiem jest dokładne rozpoznanie miejsc występowania zagrożenia,czyli smogu. Pomaga w tym sieć 127 czujników zainstalowanych na terenie całego miasta, które razem ze 154 ekranami prezentującymi dane na temat jakości powietrza wchodzą w skład śląskiej części programu AWAIR10. To największy tego typu system w Polsce - na kilometr kwadratowy przypada 0,77 stacji pomiarowej i 0,93 ekranu, które zbierają i prezentują informacje o stężeniach pyłów PM10, PM2,5, dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Sieć rozmieszczono na budynkach użyteczności publicznej - szkołach, żłobkach, przedszkolach, przychodniach, domach kultury i ośrodkach sportowych11. Informacje z systemu dostępne są na dedykowanej stronie internetowej - http://powietrze.katowice.eu/. Projekt został oparty na technologiach dostarczonych przez śląskie firmy - jedna z nich odpowiedzialna była za opracowanie oprogramowania, a druga za produkcję i instalację monitorów oraz czujników12. Władze miasta planują w przyszłości wykorzystywać dane z systemu AWAIR do prognozowania jakości powietrza z wykorzystaniem Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analiz (KISMiA) - aby z wyprzedzeniem ostrzegać mieszkańców przed pojawieniem się smogu, jego składzie i obszarze występowania13. Sieć sensorów pozwala też na identyfikację małych obszarów, które odznaczają się gorszą jakością powietrza niż w pozostałej części miasta. Dane z tych miejsc zostaną skoordynowane ze zgłoszeniami mieszkańców i historią wręczania mandatów za spalanie śmieci14. Będzie można też wysłać wyspecjalizowanego drona, który sprawdzi przyczyny takiego stanu rzeczy.

Katowickie drony antysmogowe stanowią modyfikację systemu obserwacyjnego FlyEye stosowanego przez Wojsko Polskie15. Pilotaż prowadzony jest w ramach programu DroneLAB Środowisko, inicjatywy mającej na celu stworzenie warunków do rozwoju branży BSP na Górnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożenia dronów do walki z zanieczyszczeniem środowiska na pierwszym etapie programu16. Wykorzystanie BSP w wykrywaniu łamania przepisów antysmogowych polega na analizie składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów gospodarstw domowych przez urządzenia zainstalowane na pokładzie drona17. Laserowy licznik rozsianych cząstek stałych umożliwia wykrycie w dymie etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz pomiar PM10, PM2,5 i PM1, a otrzymane dane mogą wskazać na spalanie odpadów i innych niskojakościowych paliw, dając podstawę Straży Miejskiej do wykonania kontroli paleniska18. Po pełnym wdrożeniu, działanie systemu oparte zostanie o następujący schemat operacyjny: dron będzie skanował większe obszary miasta, informując operatora w przypadku wykrycia korzystania z niedozwolonych paliw - a ten z kolei przekaże podejrzenia funkcjonariuszom Straży Miejskiej, którzy udadzą się pod wskazany adres w celu potwierdzenia wyników i ewentualnego wystawienia mandatu19. Aby funkcjonowanie systemu było skuteczne i posiadało odpowiednie podstawy prawne, działania zostały podjęte również ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) - organu, którego kontroli podlegają loty statków powietrznych, w tym bezzałogowców. Żeby dostosować wymogi wykonywania operacji lotniczych z działaniami prośrodowiskowymi, nowelizacje przepisów ULC zniosły określenie wymogów dotyczących bezpiecznej odległości, na jaką dron może podlecieć do budynku. Aktualnie w gestii operatora pozostaje ocena, jak blisko do strumienia dymu potrzebuje skierować swój statek20. Takie zastosowanie technologii BSP umożliwia tworzenie i aktualizację bazy “trucicieli”, następnego kroku w antysmogowej strategii.

Z informacji posiadanych przez katowicki ratusz wynika, że najczęstszymi “trucicielami” są użytkownicy starych, najgorszych kotłów, tzw. kotłów bezklasowych. W związku z tym miasto planuje lokalizację 100 palenisk emitujących największe zanieczyszczenia w każdej dzielnicy miasta i doprowadzenie do ich wymiany przez właścicieli21. W wytypowanych lokalizacjach zwiększona zostanie częstotliwość kontroli oraz intensyfikacja działań informacyjno-edukacyjnych, polegająca na przedstawieniu możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę kotłów, pouczeniach o zakazie spalania śmieci czy zapoznanie z wymogami uchwały antysmogowej. W działania zostaną zaangażowani radni jednostek pomocniczych, kominiarze, audytorzy energetyczni i Straż Miejska22. Katowice przystąpiły do projektu ZONE - poprzez inwentaryzację miejskich źródeł ciepła stosowanych w ogrzewaniu wody i centralnym, władze uzyskają pełne zobrazowanie sytuacji, dzięki czemu będą w stanie efektywniej identyfikować obszary, które potrzebują dodatkowej pomocy w transformacji źródeł ogrzewania. Dane zostaną uzyskane m.in. poprzez informacje od beneficjentów udzielonych przez miasto dotacji, danych KZGM, współpracę z Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego i wyników kontroli Straży Miejskiej23.

W ramach solidarności społecznej i walki z ubóstwem energetycznym, gorzej sytuowani mieszkańcy górnośląskiej stolicy mogą również uzyskać dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, zakup wysokojakościowych paliw i pokrycie kosztów ogrzewania elektrycznego bądź gazowego24. W 2018 roku pomocą na zakup opału objęto 1363 rodziny na łączną kwotę 1,3 mln zł. Wypłacane są także zasiłki na dofinansowanie wkładu własnego, umożliwiając zmianę systemu grzewczego z opartego o węgiel na ekologiczny25.

Liczbowo, katowicka walka ze smogiem przedstawia się następująco: w 2016 roku 17% inspekcji Straży Miejskiej stwierdziło spalanie odpadów, w 2018 roku było to już jedynie 3,3% (4429 kontroli). W 2019 roku (do października) funkcjonariusze przeprowadzili 1579 kontroli palenisk i odkryli 76 przypadków spalania odpadów - co przekłada się na wynik 4,8% - jednak pozornie negatywne odwrócenie trendu może mieć związek z wdrożeniem nowej technologii BSP, podnoszącej wykrywalność, a zatem zwiększającej skuteczność działań Straży Miejskiej

Dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Katowic wskazują, że działania władz przekładają się na istotną poprawę warunków. W trzecim kwartale 2019 roku Katowice odnotowały najlepszą uśrednioną jakość powietrza w historii pomiarów - wskaźnik stężenia pyłu PM10 wyniósł niespełna 33 mikrogramy na metr sześcienny, podczas gdy w 2018 roku było to 38 μg/m3, a w 2017 roku ponad 41 μg/m326. Ponadto w 2019 roku Katowice wygrały, po raz drugi z rzędu, ranking na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce pod względem realnych działań podejmowanych przez władze27.

 

Jeden kocioł węglowy, w którym spala się śmieci lub paliwa złej jakości produkuje więcej trujących substancji niż kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kotłów w których spala się wysokiej jakości paliwo. Dlatego jednym z naszych kluczowych zadań będzie stworzenie mapy największych trucicieli – a następnie doprowadzenie do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania

Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach
 
 
Dron lecący nad kominem z którego wydobywa się dym

Katowice: Dronem w dym - górnośląskie innowacje antysmogowe

Korzyści

  • Gromadzenie i interpretacja danych, pozwalających na zaplanowanie reakcji władz miasta na prognozy smogowe, a także dostosowanie się mieszkańców do zagrożenia (zaopatrzenie się w maski czy rezygnacja z transportu prywatnego)
  • Zwiększenie skuteczności kontroli palenisk dzięki użyciu bezzałogowych statków powietrznych
  • Optymalizacja finansowa działalności Straży Miejskiej
  • Zwiększenie solidarności społecznej poprzez walkę z ubóstwem energetycznym - poprawa losu gorzej sytuowanych mieszkańców miasta
  • Korzyści zdrowotne dla mieszkańców
  • Wzrost świadomości społecznej dotyczącej narażenia na zanieczyszczenia w konkretnej lokalizacji, wzrost presji społecznej i przez to większa akceptacja dla działań związanych z ochroną środowiska
  • Zwiększenie atrakcyjności Katowic jako miejsca, w którym można założyć rodzinę bez obaw o zdrowie potomstwa (jeden z czynników przy decydowaniu o migracji wewnątrzkrajowej28)

Rekomendacje

  • Programy pilotażowe w oparciu o współpracę z lokalnymi partnerami technologicznymi
  • Określenie potrzeb, oczekiwań technicznych i optymalnego trybu korzystania z technologii bezzałogowych statków powietrznych - ustalenie przeznaczenia drona (multizadaniowość czy specjalizacja), decyzja pomiędzy zakupem lub zamawianiem usług29
  • Pozyskiwanie dofinansowania z europejskich projektów dotacji inicjatyw antysmogowych
  • Inwentaryzacja miejskich systemów grzewczych
  • Wsparcie finansowe dla najuboższych mieszkańców, którzy nie posiadają środków potrzebnych do samodzielnej wymiany pieców

 

Przypisy:

  1. Największy w Polsce system monitorowania stanu powietrza dzięki projektowi AWAIR, Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/najwiekszy-w-polsce-system-monitorowania-stanu-powietrza-dzieki-projektowi-awair/  (Dostęp 25.01.2020)
  2. pełna nazwa - “Zintegrowana, wielopoziomowa wiedza i podejście w celu przeciwdziałania krytycznym zjawiskom związanym z zanieczyszczeniem powietrza, poprawa jakości życia obywateli w Funkcjonalnych Obszarach Miejskich w Europie Środkowej, w ramach programu Interreg Europa Środkowa”
  3. Największy w Polsce system monitorowania stanu powietrza dzięki projektowi AWAIR, Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/najwiekszy-w-polsce-system-monitorowania-stanu-powietrza-dzieki-projektowi-awair/  (Dostęp 25.01.2020)
  4. Katowice testują dron do namierzania źródeł smogu. Jest pierwszy mandat: 500 zł, Polsat News, https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-01-24/katowice-testuja-dron-do-namierzania-zrodel-smogu-jest-pierwszy-mandat-500-zl  (Dostęp 25.01.2020)
  5. pełna nazwa - “Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji”
  6. Nowe metody walki ze smogiem w Katowicach. Miasto stworzy m.in. bazę największych trucicieli, KATOobywatel, http://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/nowe-metody-walki-ze-smogiem-w-katowicach-miasto-stworzy-m-in-baze-najwiekszych-trucicieli/  (Dostęp 25.01.2020)
  7. Ibidem
  8. Ibidem
  9. Smogowi liderzy – ranking polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, smogLab, https://smoglab.pl/smogowi-liderzy-ranking-miast/  (Dostęp 25.01.2020)
  10. Katowice: czujniki powietrza założone. Największy system w Polsce, Śląski Biznes.pl, https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,katowice-czujniki-powietrza-zalozone-najwiekszy-system-w-polsce,wia5-1-979.html  (Dostęp 25.01.2020)
  11. Największy w Polsce system monitorowania stanu powietrza dzięki projektowi AWAIR, Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/najwiekszy-w-polsce-system-monitorowania-stanu-powietrza-dzieki-projektowi-awair/  (Dostęp 25.01.2020)
  12. Katowice: czujniki powietrza założone. Największy system w Polsce, Śląski Biznes.pl, https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,katowice-czujniki-powietrza-zalozone-najwiekszy-system-w-polsce,wia5-1-979.html  (Dostęp 25.01.2020)
  13. Ibidem
  14. Nowe metody walki ze smogiem w Katowicach. Miasto stworzy m.in. bazę największych trucicieli, KATOobywatel, http://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/nowe-metody-walki-ze-smogiem-w-katowicach-miasto-stworzy-m-in-baze-najwiekszych-trucicieli/  (Dostęp 25.01.2020)
  15. Katowice testują dron do namierzania źródeł zanieczyszczenia powietrza - jest pierwszy mandat, Centrum Informacji o Rynku Energii, https://www.cire.pl/item,157585,1,0,0,0,0,0,katowice-testuja-dron-do-namierzania-zrodel-zanieczyszczenia-powietrza---jest-pierwszy-mandat.html  (Dostęp 25.01.2020)
  16. DroneLAB Środowisko: Obszar ochrony środowiska, czyste powietrze, czyste otoczenie, Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, http://cedd.pl/start/cedd-dronelab/dronelab-srodowisko/  (Dostęp 25.01.2020)
  17. Katowice: Dron antysmogowy, Leksykon, http://www.leksykon.com.pl/katowice-dron-antysmogowy-105624-artykul.html  (Dostęp 25.01.2020)
  18. Katowice testują dron do namierzania źródeł zanieczyszczenia powietrza - jest pierwszy mandat, Centrum Informacji o Rynku Energii, https://www.cire.pl/item,157585,1,0,0,0,0,0,katowice-testuja-dron-do-namierzania-zrodel-zanieczyszczenia-powietrza---jest-pierwszy-mandat.html  (Dostęp 25.01.2020)
  19. Ibidem
  20. Łukasz Kądziołka, Drony skutecznie powstrzymają smog? Nowe przepisy ułatwią sprawdzanie dymu, TVS, https://tvs.pl/informacje/drony-skutecznie-powstrzymaja-smog-nowe-przepisy-ulatwia-sprawdzanie-dymu-wideo/  (Dostęp 25.01.2020)
  21. Nowe metody walki ze smogiem w Katowicach. Miasto stworzy m.in. bazę największych trucicieli, KATOobywatel, http://katoobywatel.katowice.eu/aktualnosci/nowe-metody-walki-ze-smogiem-w-katowicach-miasto-stworzy-m-in-baze-najwiekszych-trucicieli/  (Dostęp 25.01.2020)
  22. Ibidem
  23. Ibidem
  24. Adam Grabałowski, Nowe działania antysmogowe w Katowicach, Radio Piekary, https://www.radiopiekary.pl/2019/10/04/nowe-dzialania-antysmogowe-w-katowicach/  (Dostęp 25.01.2020)
  25. Sylwia Gerlaczek, Nowe działania Katowic w zakresie walki ze smogiem, mojeKatowice.pl https://mojekatowice.pl/i,nowe-dzialania-katowic-w-zakresie-walki-ze-smogiem,200274,882096.html  (Dostęp 25.01.2020)
  26. Ibidem
  27. Anna Laśkiewicz - Kowalik, Droga przez smog. Najbardziej ekologiczne miasta 2019, Forbes, https://www.forbes.pl/gospodarka/ranking-najbardziej-ekologiczne-miasta-x-kongres-regionow-2019/6mcnj7z  (Dostęp 25.01.2020)
  28. Jamie Doward, Air pollution levels ‘forcing families to move out of cities’, The Guardian, https://www.theguardian.com/environment/2018/nov/18/air-pollution-top-factor-parents-choice-city-schools  (Dostęp 26.01.2020)
  29. Praca zbiorowa pod red. K.Juszczyk, S.Kosieliński, Jak kupować drony i usługi dronowe w zamówieniach publicznych: Podręcznik o bezzałogowych statkach powietrznych (dronach) w jednostkach samorządu terytorialnego, ISBN 978-83-62824-09-0, Warszawa, 2020

 

Poznaj podobne rozwiązania