Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Baltic Hub Terminal T3

Branża
Logistyka
Lokalizacja
Port Gdańsk
Rodzaj finansowania
Inwestycja bezpośrednia
Terminal kontenerowy na wodzie
Branża
Logistyka
Lokalizacja
Port Gdańsk
Rodzaj finansowania
Inwestycja bezpośrednia

Rozbudowa największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim

Polski Fundusz Rozwoju w konsorcjum z PSA International oraz The IFM Global Infrastructure Fund (IFM) wspólnie posiadają i zarządzają Gdańskim Terminalem Kontenerowym (Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.), który jest jedynym na Bałtyku głębokowodnym portem kontenerowym.

W czerwcu 2024 roku w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę trzeciego terminalu T3 w Baltic Hub. Rozbudowa największego terminalu kontenerowego na Bałtyku umacnia jego pozycję i jest krokiem w stronę jednego z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie. Dzięki T3 Baltic Hub zwiększy swoje moce przeładunkowe do 45 mln TEU rocznie. To znacząco podniesie potencjał operacyjny i przyniesie korzyści dla polskiej gospodarki oraz rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

Budowa trzeciego głębokowodnego nabrzeża rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Konsorcjum firm Budimex i DEME stworzyło 36-hektarową sztuczną wyspę, zwiększając powierzchnię lądową Polski. Nowe nabrzeże o długości 717 m i głębokości 17,5 m, wyposażone w nowoczesny sprzęt, ma być gotowe do końca 2025 roku.

Terminal T3 będzie półautomatyczny, co zapewni bezpieczne, wydajne i nowoczesne środowisko pracy przez cały rok. Inwestycja odpowiada na rosnące potrzeby logistyczne i globalne trendy w handlu morskim, wprowadzając nowe rozwiązania technologiczne zwiększające wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Model inwestycyjny Baltic Hub to międzynarodowe joint venture, w którym uczestniczą Polski Fundusz Rozwoju (PFR), singapurski fundusz infrastrukturalny PSA oraz australijski fundusz IFM. To przedsięwzięcie wyróżnia się znaczącym udziałem tzw. local contentu. W przeciwieństwie do wielu zagranicznych inwestycji, gdzie Polska oferuje jedynie ziemię, pracowników i pomoc publiczną, tutaj polski inwestor, czyli PFR, odgrywa kluczową rolę partnera.

Baltic Hub jest dowodem na to, że profesjonalny dobór partnerów umożliwia skuteczną i efektywną realizację dużych projektów infrastrukturalnych, co w tym przypadku przekłada się na najbardziej dochodowy nowy fragment polskiego terytorium.