parp

Finał konkursu START2UP! – szansa dla młodych przedsiębiorców z Polski Wschodniej

PARP
Grafika podsumowująca cechy startupów.

26 października 2021 r. odbyła się konferencja online START2UP! skierowana do młodych przedsiębiorców, którzy m.in. realizowali projekty w ramach poddziałania 1.1.1 PO PW Platformy Startowe dla nowych pomysłów. W finale konkursu START2UP! PITCH 2021 znalazło się sześć startupów, z których wyłoniono trzech zwycięzców: PioLigOn Sp. z o.o., Visual Tech-Lab Sp. z o.o. i Respmedical Sp. z o.o. Organizatorem konferencji była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konferencja START2UP! – wiedza i rozwój

Do udziału w konferencji START2UP! zaproszeni zostali między innymi młodzi przedsiębiorcy, którzy realizowali innowacyjne projekty w poddziałaniu 1.1.1 PO PW Platformy startowe dla nowych pomysłów. Innowatorzy uczestniczący w programie otrzymali ekspercką pomoc w rozwinięciu pomysłu, zbudowaniu rentownego modelu biznesowego oraz produktu o minimalnych funkcjonalnościach – MVP. START2UP! była dla uczestników okazją do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania kontaktu z ekspertami branżowymi.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne:

  • Rynek kapitałowy w dobie digitalizacji zgodny z prawem.
  • Strategiczne negocjacje z inwestorami.
  • Nowoczesne zarządzanie wielokulturowym zespołem i klientem.

W roli Keynote Speakera wystąpiła Alison Edgar MBE. Prelegentami podczas wydarzenia byli również: Olga Semeniuk, Mikołaj Różycki, Michał Uherek, Małgorzata Lewandowska, Aleksandra Kopeć, Igor Tasic, Anna Brussa, Jarosław Juśkiewicz, Paulina Ślisz-Sandecka, Elena Malitskaya, Artur Grzybowski, Marcin Rutecki, Ewa Danel Burdon, Juan Guerra, Marcin Sugak, Ben Costantini, Larry Schuster, Kobi Kalderon, Piotr Nizio, Magdalena Orzechowska, Aleksandra Ciok-Pachecka.

PARP wspiera przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju, a takie inicjatywy jak Platformy Startowe tworzą dla nich szereg korzyści biznesowych. W szczególności pozwalają na sprawne przekształcenie pomysłu biznesowego w produkt i opracowanie skalowalnego modelu biznesowego. Udział w Platformach to też szansa na pierwszy kontakt z biznesem, możliwość nawiązania relacji z partnerami oraz poznanie rynku i zaplanowanie potencjalnej ekspansji zagranicznej. Konferencja START2UP! umożliwiła przedsiębiorcom poszerzenie biznesowych horyzontów i była solidną dawką inspiracji do dalszego rozwoju ich biznesów. W towarzyszącym konferencji konkursie START2UP! PITCH 2021 nagrodziliśmy trzy startupy, które oferują najbardziej obiecujące rozwiązania. Wszyscy uczestnicy finału dysponują już dojrzałymi, spójnymi modelami biznesowym i wybór najlepszych był niezwykle trudny

– mówi Marcin Seniuk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów PARP.

Zwycięzcy konkursu START2UP! PITCH 2021

W finale konkursu dla startupów, START2UP! PITCH 2021, uczestnicy zapoznali się z prezentacjami pitchowymi przedstawicieli sześciu startupów: LabelCall Sp. z o.o., Spectalight.io Sp. z o.o., PioLigOn Sp. z o.o., Visual Tech-Lab Sp. z o.o., Respmedical Sp. z o.o., MAGLY Sp. z o.o.

Miejsce pierwsze zajął startup PioLigOn Sp. z o.o., który stworzył komputerowy algorytm do projektowania peptydów – VPDesigner42™. Proponowana usługa jest pierwszym na świecie kompleksowym rozwiązaniem tego typu. Oferowana technologia pozwala na projektowanie prototypowych leków w wyjątkowo krótkim czasie. Opracowana metoda skraca czas prototypownia peptydów (od momentu otrzymania białka do weryfikacji eksperymentalnej) z tygodni, a nawet miesięcy do kilku dni. Obliczenia można prowadzić aż do uzyskania założonej siły wiązania cząsteczki, co w przypadku metod eksperymentalnych jest niezwykle kosztowne i pracochłonne.

Drugie miejsce przypadło startupowi Visual Tech-Lab Sp. z o.o. z innowacyjnym systemem diagnostyki gęstości tkanki kostnej. Autorskie oprogramowanie (SaaS) pozwala implantologom poznać gęstość kości w planowanym miejscu zabiegu. Narzędzie składa się ze wzornika gęstości, z którym prześwietlany jest pacjent, oraz platformy chmurowej służącej do analizy, obliczeń i odczytu danych pacjenta realizowanych przez autorskie algorytmy. Dotychczas precyzyjny, punktowy pomiar gęstości kości nie był dostępny w codziennej praktyce stomatologicznej. Implantolog rozpoczynając zabieg nie znał parametru gęstości kości swojego pacjenta. Oceniał na wyczucie opór kości stawiany wiertłu już podczas zabiegu. To przekładało się na poziom reklamacji pozabiegowej, który wynosił nawet 30%.

Startup Respmedical Sp. z o.o. zajął trzecie miejsce w konkursie START2UP! PITCH 2021. Firma oferuje urządzenie Breather One – innowacyjny spirometr stworzony do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). System wykorzystuje gry sterowane oddechem, co zwiększa systematyczność, zaangażowanie i motywację do codziennych ćwiczeń, szczególnie u dzieci. Urządzenie pozwala również monitorować postępy osoby ćwiczącej. Produkt skierowany jest m.in. do osób chorujących na astmę, a także chorych po śródmiąższowym zapaleniu płuc wywołanym przez SARS-CoV-2.

Specjalne wyróżnienie otrzymał startup Spectalight.io Sp. z o.o. Produkt firmy Spectalight.io Sp. z o.o. to zielona alternatywa dla klasycznych fajerwerków, która pozwala uniknąć zjawiska eksplozji, co niweluje zupełnie hałas i ogranicza znacznie ślad węglowy. Na rozwiązanie składają się trzy elementy: drony, stacja nadawcza oraz oprogramowanie SpectaDrone. Urządzenie umożliwia rozrzucanie po niebie „gwiazdek” w zależności od ruchu drona. SpectaDrone umożliwia formowanie kształtów czy sekwencji znacznie bezpieczniej i precyzyjniej niż w przypadku klasycznych fajerwerków.

Sukces Platform Startowych

Do Platform Startowych zgłoszono ponad 10 tys. innowacyjnych pomysłów, a ponad 1 300 spółek powstałych w makroregionie Polski Wschodniej skorzystało lub skorzysta z eksperckiego wsparcia oferowanego przez partnerów i ekosystem Platform. Sukcesem zakończyło się ponad 1 tys. inkubacji, w ramach których startupy, pod okiem menagerów inkubacji oraz przy udziale ekspertów i mentorów biznesowych, przekuły swoje pomysły w gotowe do wdrożenia produkty ze sprawdzonym rynkowo modelem biznesowym.

Przedsiębiorcy, którzy pomyślnie ukończyli procesy inkubacji w Platformach startowych, złożyli blisko 1 tys. aplikacji o dotacje w ramach poddziałania 1.1.2 POPW Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. Prawie 400 projektów zostało rekomendowanych do dofinansowania o wartości do miliona zł. Do tej pory startupom z makroregionu Polski Wschodniej udzielono około 330 mln zł wsparcia.

Więcej informacji na temat konferencji START2UP! znajduje się na stronie PARP.

PARP
Poprzedni artykuł
Webinarium PAIH: Zgłaszanie marki w Chinach
Polska kusi zagraniczne startupy - wyniki Pilotażu Poland Prize
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO