O mieszkanie z rynkowego filaru może się starać każdy; nie ma limitu zarobków. Limit zarobków obowiązuje jedynie przy ubieganiu się o dopłaty do czynszu.
Ponieważ chętnych jest zawsze dużo więcej niż mieszkań, lokalne samorządy decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania – każda społeczność ma inne potrzeby. Uchwała w sprawie kryteriów pierwszeństwa zazwyczaj ukazuje się na 3 miesiące przed startem naboru.
Uwaga! O ile dane kryterium nie jest bezwzględnie obowiązujące, nie trzeba go spełniać, aby starać się o mieszkanie. Należy mieć tzw. zdolność czynszową (dochody najemcy, łącznie ze świadczeniami typu 500+, muszą być wystarczające, aby opłacić czynsz i rachunki) i żadnych zaległych zadłużeń.
Aby zamieszkać, wystarczy wpłacić 3- lub 6-krotność czynszu (traktujemy ją jako kaucję). Najemca nie potrzebuje też funduszy na wykończenie lokalu. Przekazujemy mu mieszkanie "pod klucz" - są w nim podłogi, glazura, terakota, całkowicie gotowa łazienka, drzwi wewnętrzne, a ściany są już pomalowane na biało. Po stronie najemcy są jedynie meble (w tym zabudowa kuchenna) i sprzęt RTV/AGD.
Mieszkanie można wynajmować (jest to tzw. najem instytucjonalny), a w niektórych inwestycjach możliwe jest także stopniowe dochodzenie do własności przez okres ok. 30 lat. Jednak pierwsza umowa jest zawsze umową Najmu Instytucjonalnego, zawartą na 24 miesiące. Jeżeli w danej inwestycji przewidziana jest możliwość dojścia do własności, kolejna umowa może być już umową Najmu Instytucjonalnego z Dojściem do Własności.