Dostępny plac zabaw jak archipelag wysp – poznajcie laureatów konkursu PFR Nieruchomości S.A. i Fundacji Integracja

PFR Nieruchomości logo
PFR Nieruchomości_inteGRA_aktualnosc_20221216

Wyspa skarbów, wyspa tajemnic, polana dzikich zwierząt, suchy las to tylko niektóre z „wysp” składających się na archipelag dostępnego placu zabaw zaproponowany przez laureatów konkursu „Inte – GRA” zorganizowanego przez PFR Nieruchomości S.A., Fundację Integracja przy wsparciu Fundacji PFR. Założeniem konkursu było stworzenie niewykluczającej przestrzeni zabawy i odpoczynku. Projekt będzie realizowany na powstającym osiedlu w Katowicach przy ul. Korczaka.

Zespół złożony z architektonicznego tandemu Mileny Trzcińskiej i Łukasza Stępnika oraz Łukasza Kowalskiego architekta krajobrazu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Inte – GRA”. Projekt został doceniony przede wszystkim za różnorodność pobudzającą wyobraźnię, wykorzystanie naturalnych surowców i dostępność dla osób w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej. 

Wyszliśmy z założenia, że plac zabaw dla wszystkich nie oznacza, że wszyscy robią to samo.  Stąd pomysł na to, by nasz plac zabaw był archipelagiem, gdzie każda z wysp jest oddzielną historią, ma oddzielną narrację. Zbudowaliśmy szkielet strukturalny tego placu zabaw, który polega na tym, że przechodzimy od wyspy do wyspy. Każda opowiada inną historię i budzi inne skojarzenia, stymulując wyobraźnię dzieci udających się w wyimaginowaną ekspedycję 

podkreślają architekci

Główną ideą przyświecającą konkursowi była inkluzywność. Odpowiada na nią nagrodzony projekt, w którym zaproponowano duże odległości pomiędzy urządzeniami umożliwiające swobodny przejazd wózkiem. Z kolei kontrasty materiałowe i fakturowe ułatwiają poruszanie się osobom niedowidzącym, a ciche i kameralne zaułki tworzą bezpieczne zaułki, z których korzystać mogą np. dzieci w spektrum autyzmu. 

Place zabaw na współczesnych polskich osiedlach są najczęściej realizowane w wersji minimum. Ten konkurs pokazuje, że można inaczej. Plac zabaw nie musi być tylko i wyłącznie zestawem gotowych, wystandaryzowanych zabawek w krzykliwych kolorach. Może to być przestrzeń dla wszystkich – dzieci, seniorów, młodych mam, osób z niepełnosprawnościami. Może być miejscem koncentrującym zróżnicowaną osiedlową społeczność. Laureatów wyłoniliśmy wspólnie z Fundacją Integracja, ale także z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa placów zabaw oraz rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to przestrzeń, która zaprasza i nikogo nie wyklucza

– zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 mkw. na terenie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach.

Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych. 

Laureaci konkursu:Łukasz Kowalski
 - architekt krajobrazu, twórca pracowni architektury krajobrazu la.wa, absolwent architektury krajobrazu w SGGW w Warszawie i urbanistycznych studiów podyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Praktykę projektową zdobywał w Wielkiej Brytanii, w pracowniach Outerspace i Cracknell. Zajmował się m.in. zagospodarowaniem Teatru Nowego w Warszawie, Plaży Romantycznej w Warszawie, czy Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik - twórcy studia Widoki, architekci, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie uczą projektowania. Milena Trzcińska doświadczenie zdobywała w Niemczech (msm meyer schmitz-morkramer) i Polsce (BBGK Architekci), gdzie zaangażowana była w projekty Warszawskiej Dzielnicy Społecznej i Nowego Portu w Bydgoszczy, natomiast Łukasz Stępnik przed założeniem pracowni związany był ze szwajcarskim biurem Christiana Kereza i polską pracownią JEMS Architekci, gdzie zajmował się projektami budynków mieszkaniowych w Browarach Warszawskich i Centrum Literatury i Języka Planeta Lem.

 

PFR Nieruchomości logo
Poprzedni artykuł
Połączenie funduszy PPK zarządzanych przez PFR TFI
2,8 mld euro na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO