Pracodawca zatrudniający co najmniej jedną osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w ustawie o PPK, ma obowiązek utworzyć PPK. Pracodawca w porozumieniu z pracownikami dokonuje wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK, która następnie otwiera dla pracowników imienne rachunki PPK.
Do PPK obowiązuje automatyczny zapis osób zatrudnionych w wieku od 18 do 55 lat (pracownik, który ukończył 55. rok życia, ale nie ukończył 70. roku życia, może przystąpić do PPK wyłącznie na swój wniosek). Pracownik może zrezygnować z PPK, składając pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W każdej chwili może także wrócić do oszczędzania, składając odpowiedni wniosek pracodawcy.
Środki zgromadzone na rachunku PPK są prywatną własnością uczestnika PPK i podlegają dziedziczeniu. Uczestnik w każdej chwili może wycofać środki zgromadzone na jego rachunku PPK - bez podawania przyczyny - dokonując tzw. zwrotu lub wypłacić je w tzw. szczególnych sytuacjach życiowych (w przypadku choroby uczestnika, jego małżonka lub dziecka oraz na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym np. na zakup mieszkania). Warto pamiętać, że ukończenie 60 lat nie oznacza końca oszczędzania w PPK. 60 letni uczestnik PPK nadal może aktywnie oszczędzać w tym programie. Jeśli po ukończeniu 60 lat zdecyduje się jednak na wypłatę zgromadzonych środków będzie mógł sam zdecydować o sposobie ich wypłaty.
Po ukończeniu 60 lat, uczestnik PPK będzie mógł:
- skorzystać z domyślnej formy wypłaty: jednorazowo wypłacić 25% środków, a resztę wypłacać w co najmniej 120 miesięcznych ratach (wypłata w tej formie będzie zwolniona z podatku od zysków kapitałowych);
- wypłacać pozostałe środki albo całość zgromadzonych oszczędności w dowolnej liczbie rat, przy czym skrócenie okresu wypłat poniżej 10 lat (120 rat) będzie skutkować koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych;
- dokonać wypłaty transferowej:
- na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego,
- na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej zgodnie z warunkami określonymi w ustawie; - wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego (pod warunkiem, że małżonkowie mają rachunki PPK w tej samej instytucji finansowej).
Więcej informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych można znaleźć na Portalu PPK pod adresem www.mojeppk.pl.