KUKE Eksport Inwestycje Ubezpieczenia Gwarancje

KUKE i Bank BNP Paribas wspierają ekspansję Boryszewa w segmencie automotive

KUKE S.A.
Ekspansja Boryszewa - automatyzacja.

Boryszew, jeden z największych producentów części samochodowych w Polsce, otrzymał od Banku BNP Paribas finansowanie obejmujące dwa kredyty o łącznej wartości 200 mln zł. Pozwoli ono spółce na zwiększenie i unowocześnienie mocy wytwórczych w fabryce w Toruniu oraz w zakładach w Meksyku. Pozyskanie środków było możliwe dzięki wykorzystaniu wprowadzonych niedawno przez KUKE instrumentów wspierających polskich eksporterów.

Boryszew będzie pierwszym polskim eksporterem, którego kredyt przeznaczony na dokonanie bezpośredniej inwestycji zagranicznej i jego spłata zostały ubezpieczone w KUKE. Finansowanie udzielone przez Bank BNP Paribas umożliwi rozwój zakładu w Meksyku o linię do produkcji przewodów klimatyzacyjnych dla producentów aut elektrycznych. Dzięki ubezpieczeniu ryzyko ponoszone przez bank zostało znacząco ograniczone, przez co miał on większy potencjał w udzielaniu finansowania.

Krajowi eksporterzy i finansujące ich banki mają do dyspozycji doskonały instrument, który pozwala im prowadzić aktywniejszą i przede wszystkim bezpieczną ekspansję na zagranicznych rynkach. W dobie regionalizacji produkcji i skracania łańcuchów dostaw na znaczeniu będą zyskiwać inwestycje w krajach, które położone są blisko głównych centrów przemysłowych, takich jak Europa Zachodnia, USA czy Chiny. Globalni producenci, chcąc zwiększyć swoją odporność na rynkowe zawirowania, które przyniosła m.in. pandemia, będą wybierać poddostawców mających produkcję zlokalizowaną blisko ich kluczowych zakładów. Dlatego polskie firmy, chcące korzystać na współpracy z największymi koncernami, będą musiały posiadać zakłady na różnych kontynentach.

– powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak

Boryszew inwestuje także w rozwój krajowych zakładów z branży automotive. Środki udzielone przez Bank BNP Paribas w ramach drugiego kredytu pozwolą na zakup nowych linii produkcyjnych i urządzeń do fabryki w Toruniu, gdzie będą powstawać elementy klimatyzacji montowane w samochodach elektrycznych. Wartość tej inwestycji sięga 20 mln euro. Tutaj KUKE udzieli gwarancji ubezpieczeniowej dla kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji krajowej generującej eksport. Warto podkreślić, że udział eksportu w przychodach Grupy Boryszew przekracza w ostatnich latach 60 proc., a dla pozyskania tego instrumentu w KUKE wystarczy poziom 20 proc. To kolejne wykorzystanie gwarancji KUKE dla wzmocnienia potencjału wytwórczego polskiego eksportera.

Więcej informacji na stronie.
 

KUKE S.A.
Poprzedni artykuł
PFR Portal PPK zapraszam na cykl bezpłatnych spotkań pt. "Niskie podatki"
KUKE i KUKE Finance wspierają Menlo Electric i rozwój OZE
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO