Polskie miasta uczą się wdrażania innowacji – ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości

PFR dla Miast
Polskie miasta uczą się wdrażania innowacji – ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości

Ponad 30 proc. wszystkich średniej wielkości miast w Polsce zdecydowała się skorzystać z oferty PFR i wsparcia ekspertów w podnoszeniu kompetencji samorządowców odpowiedzialnych za wdrażanie nowych rozwiązań. Do Akademii Miast Przyszłości zgłosiło się 71 miast, reprezentowanych przez łącznie 122 osoby – prezydentów, burmistrzów, dyrektorów i kierowników, którzy podczas intensywnych warsztatów stworzą innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach.

Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w Akademii Miast Przyszłości, bezpieczeństwo uczestników oraz chęć zapewnienia komfortu indywidualnych konsultacji z ekspertami, program zmienił nieco pierwotną formułę. W pierwszej, która właśnie ruszyła, bierze udział 30 miast i łącznie 60 przedstawicieli. W drugiej edycji, która rozpocznie się na początku 2021 roku, w warsztatach będzie uczestniczyć pozostałe 41 miast i 62 samorządowców.

Miasta, które biorą udział w pierwszej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Biała Podlaska, Chełmno, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Iława, Kluczbork, Konin, Leszno, Lubań, Łowicz, Malbork, Mielec, Mikołów, Mrągowo, Ostróda, Ostrów Wielkopolski, Piastów, Piotrków Trybunalski, Prudnik, Przemyśl, Rydułtowy, Sandomierz, Siemianowice Śląskie, Szczecinek, Wągrowiec, Zakopane, Zamość, Żyrardów.

Pandemia Covid-19 wymusza na polskich samorządach przejście przyspieszonego kursu wdrażania innowacji. Dla wielu z nich to szansa na sprawne wykorzystanie istniejących możliwości i dokonanie kluczowych inwestycji, które mogą przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, utworzenia nowych miejsc pracy czy zatrzymania młodych talentów. Każda długofalowa zmiana wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, dlatego stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości PFR – program, który wyposaży samorządowców ze średniej wielkości miast w umiejętności niezbędne do inicjowania i kompleksowej obsługi innowacyjnych projektów.

- mówi Paweł Borys, Prezes PFR

Udział w Akademii to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast. We współpracy z najlepszymi specjalistami uczestnicy otrzymają dużą dawkę wiedzy i inspiracji z zakresu smart city, poznają szereg potencjalnych rozwiązań usprawniających zarządzanie projektami, analizowanie danych i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach. Ważnym tematem będą także partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą zwiększyć wpływy do budżetu, a te mają szansę przełożyć się na możliwości sfinansowania kolejnych innowacyjnych projektów.

Zespół PFR ma doświadczenie we wsparciu inwestycji samorządowych, analizach, doradztwie i realizacji projektów m.in. w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Od niedawna mamy także program PFR Green Hub dedykowany inwestycjom w niskoemisyjne technologie, szeroko rozumiane rozwiązania energetyczne i odnawialne źródła energii. Zaczynamy wdrażać w tym obszarze także własne projekty. Z dużym zainteresowaniem będziemy przyglądać się innowacyjnym projektom, tworzonym w ramach Akademii Miast Przyszłości. Jesteśmy otwarci na współpracę i rozmowy o możliwościach finansowego zaangażowania w projekty kluczowe z punktu widzenia rozwoju polskich miast.

- mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby polskich miast. W specjalnej ankiecie samorządy wskazały cztery główne wyzwania, przed którymi stoją: zarządzanie w dobie cyfryzacji, drenaż talentów do dużych ośrodków, zielona transformacja i utrudniona współpraca z biznesem.

W Akademii Miast Przyszłości stawiamy na wiedzę, praktykę i konkretne rezultaty. Podczas łącznie 10 dni warsztatów samorządowcy będą uczyć się i jednocześnie pracować nad indywidualnymi projektami, aby na zakończenie programu móc zaprezentować konkretny plan innowacyjnych działań lub narzędzi, gotowych do wdrożenia w swoim mieście.

- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Program składa się z 10 dni zajęć (5 dni warsztatów stacjonarnych i 5 dni spotkań prowadzonych zdalnie), które rozpoczną się w 21 września, a zakończą 11 grudnia. W grudniu odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje projekty i odbiorą certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności. Wyróżniający się uczestnicy otrzymają dla swojego urzędu m.in.: wsparcie w audycie technologicznym, konsultacje przy wdrażaniu innowacji i inne bezpłatne usługi wspierające w rozwoju miejskich innowacji.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Dzisiaj świętujemy dwudzieste urodziny Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
ARP S.A. rozpoczyna cykl webinariów prezentujących ofertę wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO