Mannheim Niemcy Energetyka i środowisko

Konto oszczędnościowe w banku energii odnawialnej

Typ innowacji Energetyka i środowisko
Lokalizacja Europa
Wielkość miasta Duże (powyżej 100 tys. mieszkańców)
Źródło finansowania Środki własne

Opis rozwiązania

Mannheim to 300-tysięczne miasto w południowo-zachodniej części Niemiec. W 2014 r. lokalny dostawca energii MVV wraz z Instytutem Fotowoltaiki Uniwersytetu w Stuttgarcie stworzyli w dzielnicy Rheinau Süd znajdującej się na obrzeżach miasta pilotażowy projekt banku energii “Strombank”.

Projekt zainspirowany był podstawowym mechanizmem funkcjonowania klasycznych banków: zbieramy pieniądze od oszczędzających i pożyczamy je inwestorom. Sercem projektu jest magazyn energii, do którego trafia nadwyżka wytworzonej energii u prosumentów lub w elektrociepłowni. Mózgiem zaś - internetowy system chmurowy analizujący dane i sterujący całością. Przy użyciu dedykowanej aplikacji każdy uczestnik mógł w dowolnej chwili sprawdzić stan swojego “konta”.

Test praktyczny trwał od grudnia 2014 do marca 2016 r. Korzystając z oprogramowania do zarządzania w chmurze, 18 uczestników projektu, w tym 14 prosumentów i cztery elektrociepłownie zostało podłączonych do magazynu. Każdy z uczestników otrzymał określoną pojemność magazynową lub konto w banku energii elektrycznej. Opracowana w ramach projektu aplikacja wizualizowała salda kont i rejestrowała dane uczestników.

W wyniku testów wprowadzono dynamiczny model rachunku, to znaczy: ze względu na różne zużycie energii w różnych porach roku, zamiast stałych ilości składowania można wybrać dynamiczne - właściwe dla danej pory roku. W ten sposób optymalnie wykorzystano całkowitą pojemność magazynu.

W ciągu roku dopływ prądu do nadrzędnej sieci energetycznej został zmniejszony o 75 proc., co świadczy o tym, że był efektywnie wykorzystany wewnątrz systemu 18 podmiotów. Zakupy prądu z nadrzędnej sieci spadły o 40 proc. Bank energii przyczynił się więc do poprawy bilansowania wytwarzania i zużycia energii na poziomie lokalnym.

Test został określony jako pomyślny i MVV wprowadziło rozwiązanie do palety swoich produktów.

Panorama Mannheim

Mannheim to 300-tysięczne miasto w południowo-zachodniej części Niemiec.

Organizacja projektu

W projekcie uczestniczyli: ads-tec (firma rodzinna - dostawca rozwiązań IT do sterowania systemami baterii i magazynami energii), Uniwersytet w Stuttgarcie oraz MVV, które było liderem konsorcjum.

MVV w ramach swoich struktur wyznaczyło projekt-menedżera, który był również medialną twarzą przedsięwzięcia.

Władze miasta Mannheim ściśle współpracowały przy projekcie, włączyły go w swoją kampanię Mannheim auf Klimakurs, której celem było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do 2020 r. (względem 1990 r.). Miasto również włączyło “Strombank” do projektu "blue_village_franklin". Projekt "blue_village_franklin" to wizja dzielnicy, której obiekty zużywające, magazynujące lub produkujące energię elektryczną są połączone w sieć w taki sposób, że lokalnie wytwarzana energia odnawialna może być optymalnie wykorzystana.

Finansowanie

Projekt trwał 2,5 roku. Warto podkreślić, że największą część poniesionych kosztów stanowiły koszty osobowe związane z wdrożeniem systemu, wsparciem naukowym i obsługą klienta. Całkowity koszt dla wszystkich partnerów wyniósł prawie milion euro.

Projekt został dofinansowany przez land Badenia-Wirtembergia w ramach programu BWPLUS. Całkowite dofinansowanie wyniosło około 50 proc. projektu dla wszystkich jego partnerów tj. dla MVV, ads-tec, Instytutu Fotowoltaiki i Uniwersytetu w Stuttgarcie. Według informacji uzyskanych bezpośrednio od MVV, dotacje pokryły około 30 proc. kosztów poniesionych przez partnerów przemysłowych. Pozostałe koszty pokryli we własnym zakresie.

 

Poznaj podobne rozwiązania