Hamburg Niemcy Biznes i przedsiębiorczość

Miasto pełne inteligentnych rzemieślników

Typ innowacji Biznes i przedsiębiorczość
Lokalizacja Europa
Wielkość miasta Duże (powyżej 100 tys. mieszkańców)
Źródło finansowania Środki

Skrócony opis rozwiązania

Hamburg liczy 1,8 mln mieszkańców i jest drugim największym miastem w Niemczech. Jest też landem samym w sobie - granice miasta wyznaczają granice landu Hamburg. To tętniąca życiem metropolia portowa, przyciągająca innowacje i start-upy, niemniej jednak cierpiąca na niedobór wykwalifikowanych pracowników w rzemiośle (szewców, tapicerów, stolarzy, murarzy lub hydraulików). Działalność rzemieślnicza jest używana jako antonim przemysłowej produkcji masowej. W Niemczech rzemiosło jest o wiele bardziej regulowaną działalnością niż w Polsce. Podstawowym dokumentem dla tego sektora gospodarki jest kodeks rzemieślniczy.

Według władz miasta konkurencyjność rzemieślników jest kluczowy dla zapewnienia mieszkańcom dobrej jakości produktów i przystępnych usługusług.  Przed rozpoczęciem działań miejskich w wielu branżach rzemieślniczych brakowało pracowników - wakaty obsadzane były dopiero po pięciu, sześciu miesiącach.

Potrzeba poprawy sytuacji zrodziła w 2011 r. i zaproponowany został plan o nazwie "Master Plan for the Skilled Crafts 2020", czyli strategia miasta na rzecz sektora rzemiosła. Działania miasta w sprawie rzemieślników podzielone są na osiem obszarów:

  • zabezpieczenie pracowników wykwalifikowanych i kwalifikacji;
  • powierzchnie handlowo-rzemieślnicze dla przedsiębiorstw;
  • promowanie rzemiosła i innowacji w tym sektorze;
  • rozpoczynanie działalności gospodarczej i dziedziczenie po przedsiębiorstwach;
  • zamówienia publiczne i miasto jako podmiot gospodarczy w obszarach działalności rzemiosła;
  • polityka jakości; energia i środowisko naturalne;
  • miasto jako partner w kampanii wizerunkowej branży rzemieślniczej.

Opis rozwiązania

W ramach działań na rzecz kształcenia przyjęto założenie, że to specjalistyczne zakłady oferują najlepsze możliwości szkolenia, zatrudnienia i kariery, ich problemem jednak jest to, że nie są wystarczająco znane uczniom, rodzicom i nauczycielom. Pod to założenie zostały wyznaczone cele, zaczęto m.in. organizować Spotkania Kooperacyjne Rzemiosło-Szkoła.

W 2018 r. udało się w ten sposób połączyć 94 szkoły, 71 przedsiębiorstw i 12 cechów. 1,5 tys. uczniów rozpoczęło wówczas kursy praktyczne oferowane przez cechy. Docelowo, do 31 grudnia 2020 r., ma z nich skorzystać 2,4 tys. osób.

Innym działaniem jest ustalony w 2012 roku przez Senat landu Hamburg i izbę rzemieślniczą Handwerkskammer Hamburg program "Kwalifikacje w branży rzemieślniczej", w ramach którego od 2013 r. uruchomione zostały środki na premie na doskonalenie zawodowe. Pojedyncza maksymalna kwota dofinansowania to 2 tys. euro, co może stanowić do 75 proc. kosztów szkoleń.

Hamburg

Hamburg to tętniąca życiem metropolia portowa, przyciągająca innowacje i start-upy, niemniej jednak cierpiąca na niedobór wykwalifikowanych pracowników w rzemiośle

Organizacja projektu

"Masterplan Handwerk 2020" trwa od 2011 r. i jest serią siedmiu umów ramowych miasta Hamburg z izbą rzemieślniczą Handwerkskammer Hamburg. Dopełnieniem tego jest około 50 indywidualnych umów określających działania dla rzemiosła i dla Hamburga jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z ramienia miasta za całość odpowiada Senat landu Hamburg w osobie senatora ds. gospodarki, transportu i innowacji, dr. Michaela Westhagemanna.

W specjalnych przypadkach miasto i izba posiłkują się ekspertami z zewnątrz. Na przykład oferta premii za dokształcanie zawodowe została stworzona przez dwóch doradców ds. kwalifikacji rzemieślniczych. Jako doświadczeni praktycy mogą pomóc w zorganizowaniu programu faktycznie zwiększającego udział rzemieślników w dokształcaniu zawodowym.

Finansowanie

W zakresie kształcenia zawodowego, a w szczególności indywidualnego doskonalenia zawodowego rzemieślników na działania w zakresie zawodów wymagających kwalifikacji, w latach 2011-2018 udostępniono łącznie 13,8 mln euro, z czego:

  • 5 mln euro pochodziło od władz landu Hamburg,
  • 4,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS);
  • 4,3 mln euro z sektora rzemiosła – firmy zrzeszone są w organizacji branżowej Handwerkskammer Hamburg

W 2019 r. wydano 1,2 mln euro, z czego:

  • 0,6 mln euro pochodziło z budżetu landu;
  • 0,5 mln euro z EFS w Hamburgu na lata 2014-2020;
  • 0,1 mln euro z sektora rzemiosła.

W ramach programu premii za doskonalenie zawodowe do 31 sierpnia 2018 r. wsparto 937 działań, na które wydano około:

  • 800 tys. euro z EFS;
  • 600 tys. euro z funduszy własnych uczestników.

 

Poznaj podobne rozwiązania