Wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 190 mln PLN

PFR Ventures
Wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 190 mln PLN

PFR Ventures przygotowało kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2020 przeprowadzono 55 transakcji, w które zaangażowanych było 45 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 190 mln PLN.

W pierwszym kwartale, przez polski rynek VC, przepłynęło 190 mln PLN. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. 60% z tych środków dostarczono w ramach pięciu najwyższych rund finansowania.

Aż 73% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł ponad 50%. Jednocześnie, 50 z 55 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 49 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

Pierwszy kwartał 2020 okazał się bardzo pozytywny i potwierdził wzrostowy trend na rynku transakcji VC w Polsce. Zainwestowany w pierwszych miesiącach 2020 roku kapitał to 190 mln PLN. Zestawiając Q1 2020 z Q1 2019 możemy cieszyć się z dwukrotnego wzrostu. Niestety, ze względu na epidemię COVID-19, prawdopodobnie drugi kwartał może okazać się mniej obfity w transakcje niż w roku ubiegłym. Choć ostateczna wartość transakcji w całym 2020 może nie przebić kwoty z 2019, spodziewamy się utrzymania wzrostowego trendu względem ubiegłej dekady

– mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

18 z 54 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 43% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Średnia wartość inwestycji w tym przypadku wyniosła blisko 5 mln PLN (mediana: 2 mln PLN). Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 31 transakcji.

Warta odnotowania jest także runda dla polskiego start-upu Nomagic, który zebrał w ponad 30 mln PLN tzw. kapitału zalążkowego, a jednym z inwestorów jest pochodzący z Polski fundusz MantaRay. Interesującej transakcji dokonały także trzy banki: Alior, BNP Paribas oraz Alior Bank, które zainwestowały 17 mln PLN w Autenti. Wcześniej, finansowanie dla spółki zapewniły rodzime fundusze Black Pearls oraz Innovation Nest.

Pełen raport do pobrania tutaj.

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. Obecnie, PFR Ventures posiada ponad 50 funduszy w swoim portfelu, które dokonały ponad 250 inwestycji.

Kontakt dla mediów:
Maciej Polak
[email protected], +48 532 468 292

PFR Ventures
Poprzedni artykuł
PFR Ventures z funduszem funduszy dedykowanym dla Private Equity
PFR prezentuje Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO