Raport biura analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - listopad 2022 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - listopad 2022 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • W II kwartale 2022 r. odnotowano kolejny spadek wartości aktywów finansowych gospodarstw domowych. Wartość aktywów finansowych ogółem gospodarstw domowych wyniosła na koniec drugiego kwartału 2022 r. 2.730.833 mln PLN, co było kwotą o 1,4% wyższą niż na koniec II kw. 2022 r. i  jednocześnie o 2,4% mniejszą niż na koniec pierwszego kwartału 2022 roku. Był to drugi z rzędu spadek wartości aktywów w ujęciu kwartalnym.
     
  • Spadek aktywów ogółem wynikał ze zmniejszenia wartości m.in. dwóch najważniejszych składników aktywów – depozytów bieżących rozliczeniowych i gotówki. Wartość depozytów zmniejszyła się o 5,3%, wartość gotówki była o 2,3% niższa niż kwartał wcześniej. Spośród dziesięciu najważniejszych składników aktywów finansowych gospodarstw domowych spadek wartości odnotowano w siedmiu.
     
  • Stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wyniosła na koniec 2021 r. 2,8%, tj. była na najniższym poziomie od co najmniej 2009 r. Na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej byliśmy najmniej oszczędzającym narodem. Spadek stopy oszczędności gospodarstw domowych odnotowano w 21 krajach spośród 24 dla których dostępne są dane, zmniejszenie tego wskaźnika odnotowano także w UE i strefie euro ogółem.
     

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.
 

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - listopad 2022 r.
Kompendium elektromobilności - listopad 2022
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO