Raport Biura Analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - styczeń 2022r

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - styczeń 2022r

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • W żadnym kraju Unii Europejskiej w listopadzie 2021 r. nie odnotowano dodatniego realnego oprocentowania depozytów bieżących. Jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym realne oprocentowanie depozytów było wyższe niż miesiąc wcześniej (co jednak nadal oznaczała ujemną wartość) były Czechy – w pozostałych krajach ujemne oprocentowanie depozytów pogłębiło się. Najniższe realne oprocentowanie odnotowano na Węgrzech (-7,5%), w Estonii (-8,5%) i na Litwie (-9,3%).
  • Zgodnie z danymi o podaży pieniądza M3, wartość depozytów gospodarstw domowych w listopadzie 2021 r. ukształtowała się na poziomie 882.927 mln PLN, tj. była o 16,2% większa niż rok wcześniej i o 4,3% większa niż na koniec II kwartału 2021 r. W ujęciu miesięcznym wartość depozytów była o 1,5% większa niż miesiąc wcześniej.
  • Listopad 2021 r. był dziesiątym z rzędu miesiącem, w którym wartość aktywów netto OFE – w ujęciu rocznym – wzrosła. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym odnotowano zmniejszenie wartości aktywów. Wartość aktywów OFE na koniec jedenastego miesiąca 2021 roku wyniosła 182.793,5 mln PLN, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 31,7%. W porównaniu do października wartość aktywów była o 7,5% mniejsza.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu o oszczędnościach Polaków.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Przegląd gospodarek europejskich - styczeń 2022 r.
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - styczeń 2022 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO