Raport biura analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - styczeń 2023 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - styczeń 2023 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Zgodnie z danymi NBP wartość depozytów gospodarstw domowych w jedenastym miesiącu br. ukształtowała się na poziomie 770.700,9 mln PLN. Listopad 2022 r. był więc jedenastym z rzędu miesiącem, w którym wartość depozytów gospodarstw domowych w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się. Dynamika w ujęciu rocznym również była ujemna, szósty miesiąc z rzędu. W porównaniu do października br. wartość depozytów okazała się o 1,1% mniejsza, z kolei w stosunku do analogicznego miesiąca rok temu wartość depozytów była o 12,4% mniejsza.
     
  • Na koniec listopada 2022 r. w żadnym kraju UE realne oprocentowanie depozytów bieżących nie było na dodatnim poziomie. Najniższe oprocentowanie odnotowano na Węgrzech (-22,7%), Łotwie (-21,7%) i Litwie (-21,4%), a najwyższe w Hiszpanii, Luksemburgu i Francji (odpowiednio -6,7%, -7,0% i -7,1%). W porównaniu do października realne oprocentowanie wzrosło w większości krajów – wynika to jednak z wyhamowania wzrostu inflacji, a nie znacznego wzrostu oprocentowania depozytów.
     
  • Wartość aktywów netto zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych wyniosła na koniec listopada br. 155.400,6 mln PLN. Był to drugi z rzędu wzrost wartości aktywów w ujęciu miesięcznym, tym razem o 9,6% mdm. Jednocześnie dynamika roczna przyrostu aktywów od kwietnia 2022 r. utrzymuje się na ujemnym poziomie – w listopadzie -15,0% rdr., wobec -28,2% rdr. w październiku i +31,7% rdr. w listopadzie 2021 r.


Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.
 

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zestawienie danych o rynku energii - styczeń 2023 r.
Kompendium elektromobilności - grudzień 2022
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO