Ekspertyza Raport Biura Analiz

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - grudzień 2020

Michał Kolasa
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - grudzień 2020

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie dziesięć miesięcy 2020 r. W październiku br. eksport Polski wyniósł 23.126,8 mln EUR i był o 5,5% większy niż w październiku ubiegłego roku i jednocześnie o 4,2% większy niż we wrześniu br. Od maja eksport systematycznie zmniejsza spadek względem 2019 r. W ujęciu pierwszych dziesięciu miesięcy do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport był o 1,9% mniejszy (w porównaniu do -2,8% miesiąc wcześniej).
  • Coraz lepszy wynik eksportu w ostatnich miesiącach to m.in. zasługa wysokiej sprzedaży zagranicznej w największej sekcji towarowej polskiego eksportu, tj. Maszynach i urządzeniach mechanicznych i elektrycznych (25% udziału w eksporcie towarowym Polski w 2019 r.). We wrześniu i październiku eksport tej sekcji był wyższy odpowiednio o 13,9% i 12,8% niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. W ujęciu narastającym eksport tej sekcji jest już o 0,7% wyższy niż w tym samym okresie 2019 r.
  • Choć porozumienie o wyjściu Wlk. Brytanii z UE nie zostało jeszcze przegłosowane przez Brytyjski parlament czy Parlament Europejski to sam fakt jego osiągnięcia jest niezwykle ważny dla polskich przedsiębiorców. Wielka Brytania była w 2019 r. trzecim najważniejszym odbiorcą towarów z Polski i, mimo widma Brexitu bez umowy, ten stan utrzymywał się także w 2020 r. Eksport do Wielkiej Brytanii w okresie styczeń-październik był o 8% mniejszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zapraszamy do zapoznania się z Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski, jak również w wersji angielskiej i hiszpańskiej.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 52)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 51)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO