raport biura analiz kompendium

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - październik 2022 r.

Michał Kolasa
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - październik 2022 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Eksport towarowy Polski po sierpniu br. wyniósł 221.236,9 mln EUR i był o 19,9% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W każdym miesiącu bieżącego roku eksport towarowy był wyższy niż w poprzednich latach. Także w ujęciu sumy rocznej kroczącej eksport osiąga rekordowo wysokie wartości – po sierpniu sprzedaż zagraniczna wyniosła 324.905,6 mln EUR i była na najwyższym poziomie w historii. Import towarowy Polski (w ujęciu sumy rocznej kroczącej) po sierpniu br. ukształtował się na poziomie 341.473,4 mln EUR i to również była rekordowo wysoka wartość.
     
  2. Mimo że Wielka Brytania nie jest faktycznym członkiem UE od 2021 r. jej istotność jako partnera handlowego Polski w bieżącym roku wzrosła. W okresie styczeń-sierpień 2022 r. eksport towarowy do WB wyniósł 10.957,8 mln EUR i był o 20,5% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie Polski po ósmym miesiącu br. wyniósł 5,0%, wobec 4,9% w analogicznym okresie rok temu – Wielka Brytania jest obecnie czwartym największym odbiorcą polskich towarów.
     
  3. Mimo dobrych wyników eksportu towarowego  w bieżącym roku przedsiębiorstwa coraz gorzej oceniają bieżący i przewidywany portfel zamówień zagranicznych. Ocena bieżącego zagranicznego portfela zamówień pogorszyła się czwarty miesiąc z rzędu, wyniosła -25,1 pkt (wartości poniżej zera wskazują na złą koniunkturę) i była na najniższym poziomie od czerwca 2020 r. Ocena przewidywanego portfela zamówień obniżyła się do -16,1 pkt i była na najniższym poziomie od marca 2022 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Rynek transportu w Polsce i na świecie - październik 2022 r.
Przegląd gospodarek europejskich - październik 2022 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO