Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - czerwiec 2020

Michał Kolasa
Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - czerwiec 2020

Wiedząc jak ważną rolę odgrywa eksport w polskiej gospodarce i jak istotna jest rola Grupy PFR dla rozwoju i promocji eksportu, postanowiliśmy przygotować Kompendium handlu zagranicznego Polski.

Najważniejsze w tym miesiącu:

  • Zgodnie z najnowszą odsłoną przeprowadzanego przez GUS badania koniunktury średnia ocen bieżącego oraz przyszłego stanu zamówień zagranicznych znacznie się poprawiła względem kwietniowych i majowych odczytów. Trzeba jednak zauważyć, że odczyty w czerwcu nadal pozostały na poziomie ujemnym co oznacza negatywną koniunkturę.
  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie trzy pierwsze miesiące 2020 r. W marcu br. eksport Polski wyniósł 20.157,1 mln EUR i był o 1,9% mniejszy niż w marcu ubiegłego roku, ale jednocześnie o 3,8% większy niż w roku 2018.
  • Kwiecień jest kolejnym miesiącem, w którym widać wpływ pandemii na obroty usługowe Polski. W kwietniu br. eksport usług w stosunku do kwietnia 2019 r. zmniejszył się o 40,6%, w porównaniu do marcowego spadku rdr. o 10,6%. Import usług w czwartym miesiącu bieżącego roku zmniejszył się o 43,8% rdr., wobec spadku o 14,7% w marcu.

Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią raportu "Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - czerwiec 2020".

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 26)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 25)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO