Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - lipiec 2020

Michał Kolasa
Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - lipiec 2020

Wiedząc jak ważną rolę odgrywa eksport w polskiej gospodarce i jak istotna jest rola Grupy PFR dla rozwoju i promocji eksportu, postanowiliśmy przygotować Kompendium handlu zagranicznego Polski.

Najważniejsze w tym miesiącu:

  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie cztery pierwsze miesiące 2020 r. W kwietniu br. eksport Polski wyniósł 14.208,5 mln EUR i był o 28,6% mniejszy niż w kwietniu ubiegłego roku i o 29,9% mniejszy niż w marcu br. W ujęciu pierwszych czterech miesięcy roku do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport zmniejszył się o 4,9%.
  • Eksport do naszego najważniejszego partnera handlowego, Niemiec, w kwietniu br. zmniejszył się o 24,5%. W pierwszych czterech miesiącach roku eksport, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, zmniejszył się o 4,5%. Import z Niemiec zmniejszył się w kwietniu o 33,8% rdr. W okresie styczeń-kwiecień import był mniejszy o 10,3% rdr.
  • W maju odnotowano delikatne wyhamowanie spadku eksportu i importu usług. Eksport w piątym miesiącu roku zmniejszył się o 36,5% rdr., w porównaniu do kwietniowego spadku na poziomie 40,3%. Import z kolei zmniejszył się o 42,3%, w stosunku do -44,0% w kwietniu. W pierwszych pięciu miesiącach roku eksport usług zmniejszył się o 14,7%, a import o 8,8%.

Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią raportu w wersji  polskiej:  "Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - lipiec 2020", jak również angielskiej i hiszpańskiej.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 31)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 30)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO