handel zagraniczny Polski Raport Biura Analiz

Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - sierpień 2020

Michał Kolasa
Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - sierpień 2020

Wiedząc jak ważną rolę odgrywa eksport w polskiej gospodarce i jak istotna jest rola Grupy PFR dla rozwoju i promocji eksportu, postanowiliśmy przygotować Kompendium handlu zagranicznego Polski.

Najważniejsze w tym miesiącu:

  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie pięć pierwszych miesięcy 2020 r.  W maju br. eksport Polski wyniósł 16.008,0 mln EUR i był o 20,6% mniejszy niż w maju ubiegłego roku i jednocześnie o 12,3% większy niż w kwietniu br.  W ujęciu pierwszych pięciu miesięcy roku do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport zmniejszył się o 7,8%.
  • W największej sekcji towarowej naszego eksportu, maszynach i urządzeniach mechanicznych i elektrycznych (sekcja XVI), eksport w maju zmniejszył się w ujęciu rocznym o 20,4% (wobec -30,6% rdr. w kwietniu).  W porównaniu do kwietnia br. eksport był większy o 19,2%. W ujęciu pierwszych pięciu miesięcy roku do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport zmniejszył się o 7,6%.
  • W czerwcu po raz kolejny odnotowano delikatne wyhamowanie spadku eksportu i importu usług. Eksport w szóstym miesiącu roku zmniejszył się o 33,4% rdr., w porównaniu do majowego spadku na poziomie 36,2%. Import z kolei zmniejszył się o 28,7% rdr., wobec majowego -43,2%. W pierwszych sześciu miesiącach roku eksport usług zmniejszył się o 18,0%, a import o 19,7% (w stosunku do okresu styczeń-czerwiec 2019r.).

Zapraszamy do zapoznania się z całą wersją raportu: "Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - sierpień 2020", jak również w wersji angielskiej i hiszpańskiej.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 36)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 34)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO