Raport biura analiz

Przegląd gospodarek europejskich - lipiec 2022 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - lipiec 2022 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Spośród krajów UE i EFTA najniższe bezrobocie utrzymuje się w Norwegii, które w maju zmniejszyło się do poziomu 1,6%. Po korekcie danych bezrobocie w maju w Polsce (2,7%) było drugim najniższym spośród krajów Unii Europejskiej – najniższe odnotowano w Czechach (2,5%).
     
  2. Inflacja w UE ogółem rośnie nieprzerwanie od lipca 2021 r. – w czerwcu ceny przyspieszyły do kolejnej rekordowo wysokiej wartości, +9,6% rdr. Już w 15 krajach inflacja przekracza 10%. W 29 państwach (wliczając UE i strefę euro ogółem) czerwcowy odczyt inflacji był wyższy od majowego. Najwyższy wskaźnik cen odnotowano w Estonii (+22,0% rdr.), Litwie (+20,5% rdr.) i Łotwie (19,2% rdr.). 
     
  3. Zmniejsza się liczba krajów, w których wskaźnik ESI (Economic Sentiment Indicator) wskazuje na pozytywną koniunkturę. W czerwcu pozytywną koniunkturę wskazywano w 15 krajach, w porównaniu do 19 krajów w maju i 21 w kwietniu. Podobnie wyglądała sytuacja z czerwcowym indeksem PMI, który tylko w dwóch krajach, Danii i Norwegii, poprawił się względem maja. W pozostałych krajach odczyty indeksu był niższy. W Polsce indeks PMI na najniższym poziomie od maja 2020 r. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

 

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Kompendium polskie meble - lipiec 2022
Kompendium elektromobilności - lipiec 2022
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO