przegląd gospodarek europejskich Raport Biura Analiz

Przegląd gospodarek europejskich - maj 2021 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - maj 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Zgodnie z majowymi prognozami Komisji Europejskiej wzrost gospodarczy Polski w 2021 r. wyniesie 4,0%. Wzrost PKB w tym roku będzie nieznacznie niższy od tego notowanego w całej UE i strefie euro (odpowiednio +4,2% i +4,3%). Wzrost gospodarczy Polski znacznie przyspieszy w 2022 r. (do 5,4%) i przekroczy poziomy notowane w całej UE i strefie euro (po 4,4%). Zarówno w tym, jak i przyszłym roku najszybciej rozwijać się będzie Hiszpania (+5,9% w 2021 r. i +6,8% w 2022 r.). 
  2. W większości opisywanych krajów odnotowano w marcu niezwykle dynamiczne wzrosty produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Były one jednak w głównej mierze związane z efektem niskiej bazy: marzec/kwiecień 2020 r. były pierwszymi miesiącami koronakryzysu, któremu towarzyszyły silne spadki dynamik. 
  3. Poziom inflacji HICP w Polsce na koniec kwietnia br. (+5,1%) był drugim największym spośród wszystkich krajów UE i EFTA. Najwyższy wskaźnik inflacji odnotowano na Węgrzech (+5,2%). W trzech krajach – Portugalii, Szwajcarii i Grecji – notujemy deflację. W dwudziestu pięciu krajach poziom cen w kwietniu był wyższy niż miesiąc wcześniej
  4. Tylko w pięciu krajach (spośród 27) odczyt wskaźnika ESI nie przekroczył 100 punktów, które oznaczają pozytywną koniunkturę gospodarczą. Co jednak ważniejsze, we wszystkich krajach kwietniowy odczyt był lepszy od marcowego. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 20)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 19)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO