przegląd gospodarek europejskich ekspertyza

Przegląd gospodarek europejskich

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich

Z uwagi coraz większą dostępność wskaźników makroekonomicznych obrazujących nie tylko okres lockdown’u, ale także kolejnych miesięcy roku, od bieżącego wydania rozpoczynamy przekształcanie materiału o zużyciu elektryczności na cotygodniowy przegląd gospodarek europejskich. W tym tygodniu główny akcent położyliśmy jeszcze na dane o elektryczności, które wzbogaciliśmy o statystyki dotyczące stopy bezrobocia, produkcji przemysłowej, indeksu PMI oraz economic sentiment indicator.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Szósty tydzień z rzędu coraz mniejszy spadek konsumpcji elektryczności w Europie względem zeszłego roku świadczy o normalizacji aktywności gospodarczej.
  2. Tylko w jednym opisywanym kraju, Wielkiej Brytanii, spadek konsumpcji elektryczności pogłębił się w minionym tygodniu.
  3. Polska od trzech miesięcy powoli, ale systematycznie, nadrabia spadek konsumpcji elektryczności względem 2019. W ostatnim tygodniu spadek konsumpcji zmniejszył się do -4,4%.
  4. Wraz z normalizowaniem sytuacji gospodarczej oraz wyliczeniem danych statystycznych za okres pandemii włączyliśmy do zestawienia podstawowe dane o aktywności gospodarczej, które w najbliższych tygodniach uzupełnimy o bardziej pogłębioną analitykę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu "Przegląd gospodarek europejskich".

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Przegląd gospodarek europejskich
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 36)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO