Raport biura analiz rynek transportu

Rynek transportu w Polsce i na świecie - styczeń 2022 r.

Michał Kolasa
ekspertyza-rynek-transportu

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Ceny transportu surowców drogą morską (Baltic Dry Index) były w styczniu 2022 r. o około 11% większe niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. W przypadku transportu ropy naftowej (Baltic Dirty Tanker Index) ceny były o 37,4% rdr. wyższe, ceny transportu produktów naftowych (Baltic Clean Tanker Index) wzrosły o 28,6% rdr. 
  • Globalny wskaźnik cen frachtu (Global Container Freight Index) od końcówki listopada kształtuje się w okolicach 9,5 tys. USD. Dynamika cen różni się w zależności od trasy – od początku stycznia br. ceny frachtu morskiego z Europy do USA wzrosły o około 19%, ceny transportu z Chin do Europy wzrosły w tym okresie o prawie 14%, a ceny transportu z Chin do USA zmniejszyły się o 4,0%. 
  • Nadal rosną ceny transportu lotniczego. Ceny na trasie Hong Kong – Ameryka Północna były w grudniu br. o 69,6% wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 10,2% większe niż w listopadzie br. Na linii Hong Kong – Europa wzrost wyniósł 43,1% rdr. i 1,1% mdm. Wzrósł też koszt transportu na linii Frankfurt – Ameryka Północna, choć na tle dwóch powyższych kierunków tutaj wzrost był nieznaczny, o 4,2% rdr. 
  • Średnie ceny ropy naftowej w styczniu br. są zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej, o 112,9% (WTI) i 114,3% (OPEC). Ceny wzrosły także w ujęciu miesięcznym – WTI o 15,0% mdm, OPEC o 13,7% mdm.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - luty 2022 r.
Gigafabryki akumulatorów w Europie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO