Ekspertyza

Zestawienie danych o rynku energii - październik 2022 r.

Michał Kolasa
Zestawienie danych o rynku energii - październik 2022 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Ceny głównych surowców energetycznych we wrześniu, w porównaniu do sierpnia br., zmniejszyły się. Ceny gazu w Europie były we wrześniu br. o 18,2% niższe niż w sierpniu 2022 r. Średnie ceny węgla o 4,3% mdm. Ceny ropy naftowej zmniejszyły się trzeci miesiąc z rzędu, odpowiednio o 10,9% (Brent), 10,0% (OPEC) i o 0,6% (WTI). Ceny nadal pozostają znacznie wyższe w ujęciu rocznym.
  • Spadkowi cen surowców towarzyszył spadek cen energii elektrycznej. We wrześniu br., w porównaniu do sierpnia 2022 r., średnie ceny hurtowe w Polsce spadły o 37,5%. Spadek cen elektryczności notowany był także w największych gospodarkach europejskich – w Niemczech spadek wyniósł 30,0% mdm., we Francji 24,4% mdm., we Włoszech 24,1% mdm.
  • Zużycie energii elektrycznej w Europie systematycznie maleje. Po trzydziestu dziewięciu tygodniach bieżącego roku (koniec września-początek października), było o 1,9% mniejsze niż w analogicznym okresie 2021 r. W Polsce konsumpcja energii elektrycznej, po trzydziestu dziewięciu tygodniach 2022 r., była o 0,7% mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W największej gospodarce UE, Niemczech, zużycie energii było o 1,7% mniejsze niż rok temu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Niemcy - przegląd gospodarek UE - październik 2022
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - październik 2022 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO