białoruś ekspertyza

Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem? Raport Biura Analiz 2019

Andrzej Kochman
Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem? Raport Biura Analiz 2019

Białoruś jest krajem sąsiednim, o którego gospodarce wiemy stosunkowo najmniej. Biuro Analiz Polskiego Funduszu Rozwoju postanowiło wypełnić tę lukę w rynkowej wiedzy i dokonało obszernej analizy sytuacji gospodarczej i politycznej tego kraju. Dzisiaj przypominamy Państwu ten temat.

W raporcie „Białoruś – Po kryzysach. Przed kryzysem?” znajdą Państwo informacje i dane dotyczące m.in. białoruskiego modelu rozwoju gospodarczego, bilansu handlowego ze światem, wydajności tamtejszego przemysłu, demografii oraz podatności gospodarki na kryzysy i wahania światowej koniunktury. Jednym z celów Grupy PFR jest pomoc polskim przedsiębiorcom w ekspansji zagranicznej. W przypadku chęci rozwinięcia swojego biznesu w Republice Białorusi serdecznie zachęcamy do kontaktu z jednym z podmiotów Grupy – KUKE S.A., Polską Agencją Inwestycji i Handlu lub Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN.

Białoruski model rozwoju oparty o wysokie inwestycje koordynowane przez państwo, przy jednoczesnym niskim wzroście wydajności gospodarki, wyczerpał się. Po globalnym kryzysie 2007-2008 Białoruś dotknęła w latach 2008-2016 seria kryzysów. Obecnie osiągnięto kruchą makro stabilizację. Jednak przywrócenie trwałego szybkiego wzrostu będzie niemożliwe bez zwiększenia wydajności. O sytuacji białoruskiej gospodarki rozstrzygną tempo zwiększania wydajności oraz tempo narastania nierównowag. Jeśli przeważą nierównowagi w najbliższych kwartałach Białoruś czeka słaby wzrost z ryzykiem recesji, a w najbliższej dekadzie prawdopodobna jest stagnacja.

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem "Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem?".

 

Andrzej Kochman
Poprzedni Poprzedni
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - wrzesień 2020 r.
Kompendium dotyczące polskiego meblarstwa
Następny Następny

Zainteresują Cię również

Przegląd gospodarek europejskich

Andrzej Kochman

23 września 2020

Przegląd gospodarek europejskich

Michał Kolasa

16 września 2020

Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 36)

Warunki RODO

Warunki RODO