Dostarczanie inteligencji na kraniec świata
Opis rozwiązania
Współczesna Szkocja składa się z 32 obszarów administracyjnych, z których najbardziej zaludniony jest Glasgow, a najsłabiej Highland - największy pod względem powierzchni. W całej Szkocji mieszka 5,4 mln osób - przeciętnie 70 osób/km2, w Highland Council zaledwie 8 osób/km2. Region jest zdominowany przez góry, lasy i jeziora, część miejsc leży na wyspach (Hebrydy, Orkney, Szetlandy), co sprawia, że wyjątkowym wyzwaniem jest dotarcie do poszczególnych mieszkańców. O ile współcześnie wiele usług można zaoferować przez Internet, o tyle projekty infrastrukturalne w obszarze mieszkalnictwa okazują się być w takich zakątkach wyjątkowo twardym orzechem do zgryzienia.
W ramach strategii rządu Szkocji w zakresie zniesienia ubóstwa energetycznego, The Highland Council dąży do obniżenia rachunków za energię, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, poprawy stanu zdrowia i wyeliminowania ubóstwa energetycznego. Osiągnięcie takich zamierzeń już w miastach stanowi wyzwanie organizacyjne, a co dopiero w regionie, na którego terenie znajdują się wyspy czasem zamieszkane przez dosłownie kilka rodzin. Poza finansami, pogodą i logistyką doszły też kwestie konstrukcyjne: w Highland popularne jest budownictwo w stylu szwedzkim (domów z drewnianymi szkieletami). Takie domy z natury nie są zaizolowane, przez co są trudne do ogrzania, a ich izolacja jest problematyczna ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Wcześniej takie domy spisywano na „energetyczne straty”: uznawano, że ich termomodernizacja jest nieopłacalna i nie podejmowano prób.
W 2018 r. władze Highland Council wspólnie z firmą energetyczną E.ON podjęły wyzwanie - udało im się zmodernizować 212 nieruchomości o konstrukcji typu szwedzkiego. Modernizacja polegała na izolacji ścian zewnętrznych. Projekt obejmował odległe nieruchomości wiejskie (m.in. w Fort William, Skye, Caithness, Ullapool i East Sutherland). Został zrealizowany na 13 różnych etapach prac w siedmiu trudno dostępnych lokalizacjach na całym obszarze Highlands. Jednym z głównych wyzwań było zapewnienie zrównoważonego rozwiązania systemowego, które da się zastosować we wszystkich modernizowanych domach.
Projekt wyszedł poza segment stricte infrastrukturalny. Zespoły z Highland Council i z E.ON zorganizowały imprezy dla lokalnych społeczności, podczas których promowały termomodernizację, odpowiadając na pytania techniczne dotyczące proponowanych rozwiązań. Pozwoliło to rozpowszechnić ideę efektywności energetycznej i zaangażować w program lokalną społeczność.
W całej Szkocji mieszka 5,4 mln osób - przeciętnie 70 osób/km2, w Highland Council zaledwie 8 osób/km2
Organizacja projektu
Projekt był zrealizowany przez Highland Council i firmę E.ON. Obie strony wyznaczyły swoich menedżerów projektu odpowiadających za jego realizację - po stronie Highland Council była to Karen MacLean, a w E.ONie za projekt odpowiadał Nigel Dewberry.
Na etapie projektowania Highland Council i E.ON ściśle współpracowały z Wetherby Building Systems, firmą zajmującą się rozwiązaniami dla budownictwa i lokalnym departamentem planowania przestrzennego w celu opracowania niezawodnego i jednolitego systemu, który spełnia wszystkie wymogi związane z poprawą termiczną, integralnością konstrukcji i bezpieczeństwem pożarowym.
Rozwiązanie zostało zatwierdzone przez The Highland Council Building Control i wdrożone w ramach tego programu jako pierwsze rozwiązanie dla domów w stylu szwedzkim na całym obszarze Highlands.
Finansowanie
Realizacja projektu pochłonęła 2,5 mln funtów (ok. 12,4 mln zł). Wykorzystano środki z programu Home Energy Efficiency Programme w ramach tzw. programów obszarowych. Wydarzenia organizowane dla lokalnych społeczności E.ON i Highland Council finansowały wspólnie.