Ponad połowa projektów OZE w formule PPA powstaje dzięki finansowaniu PFR

PFR S.A.
blog-pfr-green-hub-20231020

Czy inwestycje odgrywają kluczową rolę w ekologicznym rozwoju naszego kraju? Oczywiście!

4 września br. odbyło się Forum Zielonych Inwestycji PFR, podczas którego przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju oraz partnerzy podsumowali dotychczasowe działania w ramach strategii PFR Green Hub. Jej celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski poprzez inwestycje w projekty z obszaru odnawialnych źródeł energii, ciepłownictwa i nowych technologii.

Poznaj misję PFR Green Hub i jej efekty

Trzy lata temu włączyliśmy element transformacji energetycznej do głównej strategii Polskiego Funduszu Rozwoju. W jej zakres wchodzi program PFR Green Hub obejmujący obszary od bezpośrednich inwestycji, przez fundusze Venture Capital, do wspierania zielonych innowacji i ekologicznych inwestycji w firmach oraz jednostkach samorządu terytorialnego. To także szereg inicjatyw takich jak klimatony (maratony programowania dla klimatu), usługi związane z liczeniem śladu węglowego oraz różne inne przedsięwzięcia służące budowie zielonego ekosystemu.

Jak program prezentuje się w liczbach?

  • 250 mln zł zainwestowane w ramach funduszu funduszy, co pozwoliło uruchomić w Polsce inwestycje VC o łącznej wartości 4 mld USD.
  • Umowy inwestycyjne o wartości ponad 800 mln zł zawarte przez PFR Green Hub uaktywniły w Polsce inwestycje na 3 mld zł (PV i wiatr).
  • Kolejne rozpatrywane do realizacji projekty zakładają inwestycje PFR na poziomie ponad 500 mln zł, co przełoży się na około 1,7 mld zł nowych inwestycji.
  • PFR Green Hub to także nowe podejście do finansowania projektów OZE – odejście od dominującego modelu aukcyjnego na rzecz finansowania kontraktów bilateralnych, na zasadach rynkowych, tzw. PPA.

PFR Green Hub to…

Budowa pierwszego w UE Zielonego Funduszu Funduszy, gdzie kandydaci przechodzą ostrą selekcję pod kątem ryzyka greenwashingu. To także projekty nowoczesnych rozwiązań dla ciepłownictwa w postaci m.in. instalacji termicznego przetwarzania odpadów, pomp ciepła, kompleksowych termomodernizacji, a także innych inicjatyw związanych z działaniami wspierającymi ochronę klimatu.

To nie tylko kapitał, ale cały ekosystem ekonomiczno-społeczny wspierający zieloną transformację z silnym komponentem edukacyjnym.

Kim są nasi klienci?

R. Power

Firma R.Power powstała w 2010 roku i jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na europejskim rynku wielkoskalowej energetyki słonecznej. Jej misją jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się do ochrony środowiska i wspomagają ożywienie gospodarcze na wszystkich rynkach, na których jest obecna.

Nasza współpraca to przede wszystkim stałe wsparcie projektu odnawialnych źródeł energii. To również kolejny krok w stronę dekarbonizacji polskiej gospodarki, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia niezależności energetycznej.

Dzięki zaufaniu, jakie otrzymaliśmy od Polskiego Funduszu Rozwoju, R.Power był w stanie rozwinąć się na pięciu międzynarodowych rynkach i walczyć z konkurencją jak równy z równym

– mówi Tomasz Sęk, członek zarządu R.Power S.A.

ZNIKA

ZNIKA to startup, którego historia rozpoczęła się podczas programu „Szkoła Pionierów PFR” organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Allegro. Firma sprzedaje opakowania i etykiety ekologiczne. Szkodliwe materiały zastępuje naturalnymi, tj. materiały kompostowalne, papier z trawy, materiały z odpadów czy recyklingu.

Współpracując ze ZNIKA, stawiamy na inwestycję w antyplastikowe rozwiązania i na rosnącą świadomość społeczną. Dzięki ich perspektywicznym rozwiązaniom mamy wpływ na przyszłość planety, ale również na rynek, na którym ceny plastiku stale rosną.

Stworzyliśmy naszą ofertę tak, żeby odpowiadała na potrzeby małych i średnich firm. W szczególności z branż: ecommerce, fashion czy beauty

– podkreśla Paulina Pepera, COO & Founder ZNIKA.

Electrum

Electrum to firma założona w 1997 roku, oferująca kompleksowe rozwiązania technologiczne w obszarze energetyki i informacji. Dynamiczny rozwój Electrum to przede wszystkim przekonanie, że biznes oraz przemysł mogą współistnieć z poszanowaniem środowiska.

Współpraca i wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju, jako pewnego i stabilnego partnera, sprawia, że możemy poszukiwać kolejnych, innowacyjnych technologii w obszarze energetyki oraz docierać z nimi do jeszcze szerszego grona partnerów biznesowych. Zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych

– mówi Małgorzata Kruszewska, członkini zarządu Electrum Adapt.

Dobra Energia dla Olsztyna

Elektrociepłownia Dobra Energia dla Olsztyna to kolejna z naszych inwestycji, która zapewni mieszkańcom regionu bezpieczeństwo energetyczne i zniweluje problem zagospodarowania odpadów komunalnych przy jednoczesnej dbałości o jakość powietrza.

Decyzja o budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej, która przetworzy rocznie 100 tys. ton nienadających się do recyklingu odpadów, była strzałem w dziesiątkę

– mówi Jarosław Sałamacha, członek zarządu Dobrej Energii dla Olsztyna.

Elemental Holding

Elemental Holding to firma założona w 2009 roku, zajmująca się recyklingiem elektroniki i metali rzadkich.

Firma obecna jest na 35 rynkach. Na 17 mamy własne aktywa, a operacyjnie działamy prawie na prawie 50 rynkach. Zatrudniamy około 1200 osób

– mówi Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding S.A.

Dzięki naszej inwestycji w działania firmy osiągamy coraz większy udział w rynku recyklingu metalu! Cieszymy się, że mamy realny wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a do tego poszerzamy wiedzę na temat alternatywnych rozwiązań energetycznych.

Działamy dla rozwoju polskich firm przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego

Podczas naszej pracy spotykamy wiele inspirujących osób, firm oraz kształtujących się pomysłów na realizację ekologicznego rozwoju Polski. Jesteśmy dumni, że możemy być wsparciem transformacji energetycznej naszego kraju.

PFR Green Hub to dzisiaj to najszybciej rozwijająca się sektorowa strategia Polskiego Funduszu Rozwoju. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, kreatywne idee i nowoczesne rozwiązania! Co czeka nas w przyszłości? Z pewnością dużo dobrego i zielonego!

Więcej o strategii PFR Green Hub na stronie.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Zmierzch gigantów motoryzacji: czy Tesla i chińska ekspansja redefiniują rynek elektromobilności?
Technologie dual-use w programach DIANA NATO oraz IDA. Wywiad z Elizą Kruczkowską
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO