innowacje obronność

Program IDA wspiera rozwój tzw. technologi deep-tech z potencjałem podwójnego zastosowania. Podsumowanie pierwszych działań

Paweł Huras
Program IDA wspiera rozwój tzw. technologi deep-tech z potencjałem podwójnego zastosowania. Podsumowanie pierwszych działań

Technologie podwójnego zastosowania, czyli takie, z których korzysta się zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym, wspierają innowacje i konkurencyjność gospodarki, a także zwiększają odporność Państwa na zagrożenia i podnoszą poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku istotne jest wspieranie współpracy między sektorem naukowym, przedsiębiorstwami i państwem. Odpowiedzią na to jest program IDA, zainicjowany przez PFR z partnerami m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Grupą Zbrojeniową, Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Polscy innowatorzy współpracują z sektorem obronnym

IDA to pierwszy w Polsce program rozwoju technologii podwójnego zastosowania w modelu otwartych innowacji,  w ramach którego wspieramy budowanie partnerstw pomiędzy innowatorami a sektorem obronnym i cywilnym oraz tworzymy mechanizmy zapewniające kapitał dla firm technologicznych, zarówno start-upów, spin-offów jak i dojrzałych spółek.  To właśnie takie inicjatywy jak IDA Bootcamp napędzają innowacje i stanowią fundament dla wspólnego sukcesu gospodarczego.  

W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi. W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę oraz drony i roje dronów. Jakie są efekty programu? 

Dla firm:

  • zbudowanie wiarygodności firm z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych,
  • rozpoznany potencjał i konsolidacja 5 firm wokół Stoczni w celu rozpoczęcia prac nad metodologią dalszej współpracy mającej na celu między innymi rozpoczęcie prac B+R nad opracowaniem autonomicznej jednostki pływającej,
  • przejście do procesu inwestycyjnego VC 3 firm.

Dla Ministerstwa Obrony Narodowej:

  • weryfikacja technologii firm pod kątem aplikacyjności do Sił Zbrojnych,
  • zainicjowanie tworzenia bazy spółek technologicznych w Polsce o potencjale podwójnego zastosowania otwartych na współpracę z wojskiem.

Dla PGZ Stocznia Wojenna:

  • pozyskanie nowych kontaktów, technologii i rozwiązań, które mogą stanowić wartość dodaną dla Programu „Miecznik” (o programie pod linkiem),
  • otwarcie się Stoczni na firmy spoza branży i rozpoczęcie procesu budowania kultury innowacyjności w Stoczni.

Program IDA jest organizowany przez PFR S.A. i PFR Ventures. Partnerem technologicznym programu IDA Bootcamp jest PGZ Stocznia Wojenna, a całość realizowana jest w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A.  Głównym Partnerem Merytorycznym wydarzenia jest Krakowski Park Technologiczny. 
Więcej informacji o dalszych planach dotyczących programu na stronie

Program PFR Innovative Dual-use Tech Accelerator (IDA) jest realizowany przez zespoły Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. 
 

Paweł Huras
Poprzedni artykuł
4 czerwca 1989 i dziś - jak na przestrzeni tych lat zmieniła się Polska?
Cyfrowa kondycja polskich firm w dobie digitalizacji. Rok z Testem Dojrzałości Cyfrowej
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO