białoruś ekspertyza

Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem? Raport Biura Analiz 2019

Andrzej Kochman
Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem? Raport Biura Analiz 2019

Białoruś jest krajem sąsiednim, o którego gospodarce wiemy stosunkowo najmniej. Biuro Analiz Polskiego Funduszu Rozwoju postanowiło wypełnić tę lukę w rynkowej wiedzy i dokonało obszernej analizy sytuacji gospodarczej i politycznej tego kraju. Dzisiaj przypominamy Państwu ten temat.

W raporcie „Białoruś – Po kryzysach. Przed kryzysem?” znajdą Państwo informacje i dane dotyczące m.in. białoruskiego modelu rozwoju gospodarczego, bilansu handlowego ze światem, wydajności tamtejszego przemysłu, demografii oraz podatności gospodarki na kryzysy i wahania światowej koniunktury. Jednym z celów Grupy PFR jest pomoc polskim przedsiębiorcom w ekspansji zagranicznej. W przypadku chęci rozwinięcia swojego biznesu w Republice Białorusi serdecznie zachęcamy do kontaktu z jednym z podmiotów Grupy – KUKE S.A., Polską Agencją Inwestycji i Handlu lub Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN.

Białoruski model rozwoju oparty o wysokie inwestycje koordynowane przez państwo, przy jednoczesnym niskim wzroście wydajności gospodarki, wyczerpał się. Po globalnym kryzysie 2007-2008 Białoruś dotknęła w latach 2008-2016 seria kryzysów. Obecnie osiągnięto kruchą makro stabilizację. Jednak przywrócenie trwałego szybkiego wzrostu będzie niemożliwe bez zwiększenia wydajności. O sytuacji białoruskiej gospodarki rozstrzygną tempo zwiększania wydajności oraz tempo narastania nierównowag. Jeśli przeważą nierównowagi w najbliższych kwartałach Białoruś czeka słaby wzrost z ryzykiem recesji, a w najbliższej dekadzie prawdopodobna jest stagnacja.

Zapraszamy do zapoznania się z całym raportem "Białoruś. Po kryzysach. Przed kryzysem?"

 

Andrzej Kochman
Poprzedni artykuł
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - wrzesień 2020 r.
Kompendium dotyczące polskiego meblarstwa
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO