Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - lipiec 2022 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - lipiec 2022 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Zgodnie z danymi NBP o podaży pieniądza M3 Wartość depozytów gospodarstw domowych w piątym miesiącu br. ukształtowała się na poziomie 841.094 mln PLN. Maj 2022 r. był więc piątym z rzędu miesiącem, w którym wartość depozytów gospodarstw domowych w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się, a dynamika w ujęciu rocznym spowolniała (choć pozostawała dodatnia). W porównaniu do kwietnia br. wartość depozytów okazała się o 2,5% mniejsza, z kolei w stosunku do analogicznego miesiąca rok temu wartość depozytów była o 0,3% większa (wobec +2,9% rdr. w kwietniu br. i w porównaniu do wzrostu o 22,0% rdr. w maju 2021 r.). 
  • Od listopada 2021 r. spowalnia dynamika kredytów bankowych dla gospodarstw domowych. Dynamika kredytów bankowych dla gospodarstw wyhamowała w kwietniu do +3,7% rdr., wobec +4,2% rdr. w marcu i +5,2% rdr. w lutym.
  • Oszczędzanie w bankach w Polsce daje od 2017 r. spadek realnej wartości depozytów bieżących - od marca 2015 r. realne oprocentowanie depozytów spadło o około 12 punktów procentowych. Podobny problem dotyka całej Unii Europejskiej – w kwietniu br. w żadnym kraju UE oprocentowanie depozytów nie było na dodatnim poziomie.

Zapraszamy do zapoznania się z całością raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - sierpień 2022 r.
Rynek transportu w Polsce i na świecie - czerwiec 2022 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO