Raport Biura Analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - październik 2021 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - październik 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Dynamika kredytów bankowych dla gospodarstw domowych przyspieszyła w maju br. do 2,3% rdr., z 1,4% odnotowanych w kwietniu.  Był to drugi z rzędu wzrost po wyhamowywaniu dynamiki notowanym w pierwszym kwartale bieżącego roku.
  • Rosnący poziom inflacji, wraz z utrzymującym się niskim oprocentowaniem depozytów, sprawił że w sierpniu br. we wszystkich krajach Unii Europejskiej odnotowano pogłębienie ujemnego realnego oprocentowania depozytów bieżących. Najniższe realne oprocentowanie depozytów bieżących odnotowano na Litwie (-5,0%), w Estonii (-4,98%) i w Polsce (-4,97%). W strefie euro ogółem realne oprocentowanie depozytów bieżących wyniosło -2,99%. W żadnym kraju UE oprocentowanie nie było na dodatnim poziomie. 
  • OFE nie przestają rosnąć. Sierpień był siódmym z rzędu miesiącem, w którym wartość aktywów netto OFE – w ujęciu rocznym – wzrosła. Wartość aktywów OFE na koniec ósmego miesiąca roku wyniosła 186.330,6 mln PLN i była o 39,0% wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W porównaniu do lipca br. wartość aktywów wzrosła o 4,2%. Wartość aktywów w sierpniu była na najwyższym poziomie od stycznia 2014 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią Raportu o oszczędnościach Polaków.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
15 lat Polski w Unii Europejskiej: osiągnięcia półtorej dekady i kolejne wyzwania rozwojowe
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - październik 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO