Raport Biura Analiz Oszczędności Polaków

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - wrzesień 2021 r.

Michał Kolasa
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - wrzesień 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Z danych NBP o podaży pieniądza M3 wynika, że wartość depozytów w lipcu 2021 r. ukształtowała się na poziomie 852.563 mln PLN, tj. była o 18,1% większa niż rok wcześniej i o 2,9% większa niż na koniec I kwartału 2021 r. W ujęciu miesięcznym wartość depozytów była o 0,6% większa niż miesiąc wcześniej. Jeżeli tempo wzrostu z obecnego roku (średnio o 1,16% miesięcznie) zostanie utrzymane to w okolicach grudnia wartość depozytów gospodarstw domowych przekroczy poziom 900.000 mln PLN.
  • Rosnący poziom inflacji, wraz z utrzymującym się niskim oprocentowaniem depozytów, sprawił że w lipcu br. w żadnym kraju Unii Europejskiej nie odnotowano dodatniego realnego oprocentowania depozytów bieżących. Oszczędzanie w bankach w Polsce i na Węgrzech daje drugą najniższą realną stopę zwrotu w Europie (po -4,7%), niższe oprocentowanie jest tylko w Estonii (-4,9%). W strefie euro ogółem realne oprocentowanie depozytów bieżących wyniosło -2,2%.
  • Lipiec był szóstym z rzędu miesiącem, w którym wartość aktywów netto OFE – w ujęciu rocznym – wzrosła. Wartość aktywów OFE na koniec siódmego miesiąca roku wyniosła 178.795,3 mln PLN i była o 36,2% wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W porównaniu do czerwca wartość aktywów wzrosła o 1,6%. Tak dynamiczne wzrosty procentowe w ujęciu rocznym są spowodowane efektem niskiej bazy z zeszłego roku, trzeba jednak zauważyć że wartość aktywów w lipcu była na najwyższym poziomie od stycznia 2018 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu o oszczędnościach Polaków.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - wrzesień 2021 r.
Kompendium elektromobilności - wrzesień 2021
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO