Raport Biura Analiz Oszczędności Polaków

Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - wrzesień 2021 r.

Michał Kolasa
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - wrzesień 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. W całej Unii Europejskiej (a także krajach EFTA) ceny energii elektrycznej są znacznie wyższe niż w zeszłym roku. Zgodnie z danymi o inflacji HICP elektryczność w lipcu br. była w UE ogółem o 8,5% wyższa niż w lipcu 2020 r., w strefie euro wzrost wyniósł 8,0%. Spośród krajów UE i EFTA najwyższy wzrost cen energii elektrycznej był w Norwegii, gdzie ceny były aż o 93,7% wyższe niż rok temu. W Polsce wzrost cen od lutego utrzymuje się na poziomie +9,4% rdr.
  2. Do 2020 r. ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w Polsce były stosunkowo stabilne, w pierwszej połowie ubiegłego roku znacząco wzrosły. Wzrost cen był widoczny w całej UE, jednak o mniejszej skali. Najwyższe ceny energii elektrycznej dla przemysłu w drugiej połowie 2020 r. odnotowano w Danii, Niemczech i Włoszech
  3. Zużycie energii w Polsce w trzydziestym piątym tygodniu roku było o 0,9% wyższe niż w analogicznym tygodniu 2019 r. W ujęciu kolejnych narastających tygodni wzrost zużycia energii zwiększył się do 2,7%. W Europie ogółem zużycie energii, w ujęciu narastającym, od pięciu tygodni ustabilizowało się na poziomie -0,4%/-0,5%.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu o oszczędnościach Polaków.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Rynek transportu w Polsce i na świecie
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - wrzesień 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO