Raport biura analiz Transport

Rynek transportu w Polsce i na świecie

Michał Kolasa
ekspertyza-rynek-transportu

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Ceny frachtu morskiego nie przestają rosnąć i osiągają kolejne rekordowo wysokie wyniki. Globalny wskaźnik cen frachtu morskiego na dobre przekroczył granicę 10 tys. USD (jednorazowo osiągnął nawet 11 tysięcy dolarów), co oznacza że w porównaniu do maja 2020r. (kiedy koszt frachtu zaczął rosnąć) ceny wzrosły o około 633%. Wzrost cen frachtu odnotowywany jest na każdym kierunku transportu towarów.
  • W lipcu 2021 r. przewieziono w Polsce drogą kolejową około 23,5 mln pasażerów, co jest najlepszym wynikiem od lutego 2020 r. W porównaniu do lipca 2020 r. przewieziono o 24,5% pasażerów więcej, w porównaniu do czerwca br. wzrost wyniósł 11,1%.
  • Średnia prędkość pociągów towarowych wyniosła w Polsce w 2020 r. 25,9 km/h, co stanowiło nieznaczny wzrost względem poprzedniego roku. Nadal jest to jednak prędkość niższa niż w wielu europejskich krajach i negatywnie odbija się na konkurencyjności transportu kolejowego.
  • Ceny benzyny w Polsce w sierpniu 2021 r. były o 0,8% większe niż w lipcu br. i o 24,8% wyższe niż w analogicznym miesiącu rok temu (niska baza). Ceny oleju napędowego, w ujęciu miesięcznym, wzrosły o 1,1%, a w porównaniu do sierpnia 2020 r. były o 20,1% wyższe. Od grudnia 2020 r. ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce, mimo pojedynczych spadków, zbliżają się do unijnej średniej.
  • Ruch pojazdów ciężkich od początku roku utrzymuje się na wyraźnym plusie (wykluczając zjawiska o charakterze kalendarzowym), zarówno w porównaniu do 2020, jak i 2019 roku. Od początku lipca na dodatnim, choć niewielkim, poziomie utrzymuje się ruch pojazdów lekkich.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Przegląd gospodarek europejskich - wrzesień 2021 r.
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - wrzesień 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO