Raport Biura Analiz handel zagraniczny Polski

Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - październik 2020

Michał Kolasa
Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - październik 2020
  • Dostępne dane o handlu towarowym Polski swoim zasięgiem obejmują aktualnie siedem pierwszych miesięcy 2020 r. W lipcu br. eksport Polski wyniósł 19.762,8 mln EUR i był o 0,1% większy niż w lipcu ubiegłego roku i jednocześnie o 4,9% większy niż w czerwcu br. W ujęciu rocznym był to drugi (po czerwcowym) wzrost po trzech miesiącach ujemnej dynamiki. W ujęciu pierwszych siedmiu miesięcy roku do analogicznego okresu roku ubiegłego eksport był mniejszy o 5,1% (wobec 6,0% miesiąc temu).
  • Niezwykle dynamicznie rośnie eksport towarowy do Chin. Choć w okresie luty-kwiecień odnotowywaliśmy ujemne dynamiki, to w kolejnych miesiącach eksport wzrósł o 42,3% rdr. (maj), 35,3% rdr. (czerwiec) i 28,6% rdr. (lipiec). W ujęciu narastającym od początku roku eksport do państwa środka wzrósł o 16,6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.  
  • W sierpniu odnotowano zmniejszenie spadku eksportu usług, przy jednoczesnym pogłębieniu spadku importu. Eksport w ósmym miesiącu roku zmniejszył się o 10,8% rdr., w porównaniu do lipcowego spadku na poziomie 11,4%. Import z kolei zmniejszył się o 13,0% rdr., wobec lipcowego -11,0%. W pierwszych ośmiu miesiącach roku eksport usług zmniejszył się o 8,7%, a import o 11,4% (w stosunku do okresu styczeń-sierpień 2019r.).

Zapraszamy do zapoznania się z całą wersją raportu: "Kompendium wiedzy o handlu zagranicznym Polski - październik 2020"  jak również w wersji angielskiej i hiszpańskiej.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 44)
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej (tydzień 43)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO