przegląd gospodarek europejskich Raport Biura Analiz

Przegląd gospodarek europejskich - czerwiec 2021 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - czerwiec 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. W I kwartale 2021 r. PKB Polski było o 1,4% niższe niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. W całej UE PKB zmniejszyło się o 1,2% rdr., w strefie euro spadek wyniósł 1,3% rdr. Tylko w siedmiu krajach UE i EFTA dynamika PKB w I kw. 2021 r. była na dodatnim poziomie.  
  2. W większości opisywanych krajów odnotowano w kwietniu niezwykle dynamiczne wzrosty produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Były one jednak w głównej mierze związane z efektem niskiej bazy - kwiecień 2020 r. był drugim miesiącem tzw. koronakryzysu, któremu towarzyszyły bardzo silne spadki dynamik.
  3. Inflacja HICP w Polsce na koniec maja br. zmniejszyła się do 4,6% rdr., wobec 5,1% odnotowanych miesiąc wcześniej. Mimo spadku był to drugi najwyższy poziom inflacji w UE i EFTA – wyższy był tylko na Węgrzech (+5,3% rdr.). Polska była jedynym z pięciu krajów, w których majowy odczyt był niższy niż kwietniowy – w pozostałych państwach (oraz UE i strefie euro) majowa inflacja była większa od notowanej miesiąc wcześniej.  
  4. Indeks PMI w Polsce od jedenastu miesięcy wskazuje na ożywienie gospodarcze, a majowy odczyt był najwyższym od kwietnia 2004 r. We wszystkich krajach UE i EFTA, dla których dostępne są wyniki PMI, wskaźnik przekraczał 50 punktów wskazujących dobrą koniunkturę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Raport specjalny - Usługi w gospodarce i handlu zagranicznym Polski.
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej 2021 (tydzień 23)
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO