Raport Biura Analiz przegląd gospodarek europejskich

Przegląd gospodarek europejskich - lipiec 2021 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - lipiec 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Zgodnie z najnowszymi, lipcowymi, prognozami Komisji Europejskiej PKB Polski wzrośnie w bieżącym roku o 4,8%, a w 2022 r. przyspieszy do 5,2%. W porównaniu do poprzedniej wersji prognoz znacznie zwiększony został szacowany wzrost w tym roku (o 0,8 p.proc.), przy jednoczesnym spłyceniu wzrostu w przyszłym rok (o 0,2 p.proc). Najszybciej w 2021 r. rozwijać się będzie Rumunia (7,4%), a w 2022 r. Hiszpania (6,3%). 
  2. Efekt niskiej bazy obserwowany w poprzednich dwóch miesiącach powoli wyczerpuje się – majowe odczyty dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej były w przypadku większości krajów niższe od kwietniowych, jednakże nadal pozostawały na dużym plusie. 
  3. Eurostat dokonał dużej korekty danych o bezrobociu. Według najbardziej aktualnych stopa bezrobocia w Polsce na koniec maja wyniosła 3,8% i choć nadal była niezwykle niska to już nie była najniższa w Unii Europejskiej. Spośród wszystkich opisywanych krajów najniższa stopa bezrobocia została odnotowana w Szwajcarii (3,0%), wśród krajów UE najniższe bezrobocie było w Czechach i Holandii (po 3,3%).
  4. Dynamika cen w czerwcu w Polsce, drugi miesiąc z rzędu, spowolnia względem poprzedniego miesiąca – nadal jednak pozostawała na drugim najwyższym poziomie spośród krajów UE i EFTA (+4,1% rdr.). Najwyższy poziom inflacji HICP odnotowano na Węgrzech (+5,3%). Jedynym krajem, w którym w czerwcu odnotowano deflację, była Portugalia w której ceny zmniejszyły się o 0,6% rdr. 
  5. Indeks PMI w Polsce od dwunastu miesięcy wskazuje na ożywienie gospodarcze, a czerwcowy odczyt był najwyższym od kwietnia 2004 r. We wszystkich krajach UE i EFTA, dla których dostępne są wyniki PMI, wskaźnik przekraczał 50 punktów wskazujących dobrą koniunkturę. Również czerwcowe odczyty Economic Sentiment Indicator wskazują na poprawę koniunktury we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Polskie specjalności spożywcze w eksporcie - 2021 r.
Kompendium polskie meble - lipiec 2021
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO