Raport Biura Analiz przegląd gospodarek europejskich

Przegląd gospodarek europejskich - sierpień 2021 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - sierpień 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Produkcja przemysłowa w czerwcu w Unii Europejskiej była o 10,5% wyższa niż w analogicznym miesiącu rok temu, w strefie euro wzrost wyniósł 9,7% rdr. We wszystkich krajach UE i EFTA w czerwcu odnotowano dodatnią dynamikę produkcji przemysłowej, czego główną przyczyną pozostaje efekt niskiej bazy z 2020 roku. Wzrost produkcji w Polsce (18,5% rdr.) był piątym najwyższym spośród opisywanych krajów, największy odnotowano w Belgii (23,2% rdr.).
  2. Tylko w trzech krajach UE i EFTA (Łotwa, Węgry, Szwecja) stopa bezrobocia w czerwcu okazała się wyższa od tej odnotowanej w maju. W Polsce stopa bezrobocia zmniejszyła się do 3,6%, z 3,8% notowanych w maju. Najniższy poziom bezrobocia w czerwcu był w Czechach (2,8%), Norwegii (2,9%) i Szwajcarii (3,1%).
  3. Dynamika cen w lipcu w Polsce, po dwóch miesiącach spowalniania, przyspieszyła względem poprzedniego miesiąca i pozostawała na drugim najwyższym poziomie spośród krajów UE i EFTA (wraz z Węgrami, po +4,7% rdr.). Najwyższy poziom inflacji HICP odnotowano w Estonii (+4,9%). W żadnym kraju w lipcu nie odnotowano deflacji, w dziewiętnastu krajach (w tym w UE i strefie euro ogółem) wzrost cen względem poprzedniego miesiąca przyspieszył.
  4. Indeks PMI w Polsce od trzynastu miesięcy wskazuje na ożywienie gospodarcze. We wszystkich krajach UE i EFTA, dla których dostępne są wyniki PMI, wskaźnik przekraczał 50 punktów wskazujących dobrą koniunkturę. Również lipcowe odczyty Economic Sentiment Indicator wskazują na poprawę koniunktury we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - sierpień 2021
Rynek transportu w Polsce i na świecie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO