Raport Biura Analiz Transport

Rynek transportu w Polsce i na świecie

Michał Kolasa
ekspertyza-rynek-transportu

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Ceny frachtu morskiego nie przestają rosnąć. Globalny wskaźnik cen frachtu morskiego wynosi aktualnie 9568 USD, co oznacza że w porównaniu do maja 2020 r. (kiedy koszt frachtu zaczął rosnąć) ceny wzrosły o około 538%. Wzrost cen frachtu odnotowywany jest na każdym kierunku transportu towarów.
  • Od maja 2020 r. wzrosły także ceny transportu lotniczego, jednakże skala wzrostów jest mniejsza niż w przypadku transportu morskiego i różna w zależności od kierunku.
  • Cena benzyny w Polsce w lipcu 2021 r. była o 3,2% większa niż w czerwcu br. i o 27,5% wyższa niż w analogicznym miesiącu rok temu (niska baza). Ceny oleju napędowego, w ujęciu miesięcznym, zmniejszyły się o 1,1%, a w porównaniu do lipca 2020 r. były o 22,6% wyższe.
  • Poza zjawiskami o charakterze kalendarzowym ruch pojazdów ciężkich utrzymuje się na plusie. Od połowy maja ruchliwość samochodów lekkich utrzymuje się na poziomie zbliżonym do poziomu z 2019 r
  • W czerwcu 2021 r. przewieziono w Polsce drogą kolejową około 21,0 mln pasażerów – o 11,5% więcej niż w maju i o 45,1% więcej niż w czerwcu 2020 r. (efekt niskiej bazy). W wakacyjnych miesiącach możemy spodziewać się dalszych wzrostów. Pandemia nie wpłynęła znacząco na kolejowe przewozy towarowe w Polsce, a przewieziona masa towarów wróciła do poziomów sprzed 2020 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Przegląd gospodarek europejskich - sierpień 2021 r.
Raport Specjalny - Trójmorze - obraz współpracy
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO