Raport Biura Analiz Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej 2021 (tydzień 1)

Michał Kolasa
 Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej 2021 (tydzień 1)

Najważniejsze wnioski po pierwszym tygodniu roku:

  1. W całym 2020 r. konsumpcja energii elektrycznej w Europie ogółem była o 4,7% niższa niż w 2019 r. W Polsce zużycie energii elektrycznej na koniec roku było o 2,3% niższe niż rok wcześniej. Nasz największy partner handlowy, a także największy konsument energii elektrycznej w Europie - Niemcy - zakończyły rok ze spadkiem konsumpcji elektryczności na poziomie 6,0%
  2. Rok 2021 w Europie ogółem rozpoczął się od dynamicznego wzrostu zużycia energii elektrycznej względem ubiegłego roku, o 13,7%. Tak duży wzrost to zasługa korzystnego efektu kalendarzowego  - pierwszy tydzień roku przypadł na okres od 4 do 10 stycznia, w 2020 r. przypadł na 1-5 stycznia - aniżeli faktycznego wzrostu zużycia. Dopiero kolejne tygodnie roku pozwolą stwierdzić jak wygląda rzeczywista konsumpcja elektryczności.
  3. Z racji opisanego wyżej efektu kalendarzowego w prawie wszystkich krajach odnotowano znaczny wzrost konsumpcji energii elektrycznej względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Jedynym krajem, w którym zużycie energii elektrycznej zmalało była Grecja, w której konsumpcja zmniejszyła się o 10,9% rdr.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu "Zużycie energii jako przybliżenie aktywności gospodarczej".

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - styczeń 2021 r.
Kompendium polskie meble - grudzień 2020
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO