Raport Biura Analiz Ekspertyza

Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - listopad 2021 r.

Michał Kolasa
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - listopad 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Według oficjalnych danych Gazpromu dostawy gazu z Rosji i Białorusi do Europy w listopadzie są znacznie mniejsze niż w analogicznych miesiącach w latach 2017-2020. W porównaniu do listopada 2020 r. dostawy były o 21,6% mniejsze. Dostawy były także mniejsze niż miesiąc wcześniej, o 6,1%. Ograniczenie dostaw jest widoczne m.in. w zapełnieniu europejskich magazynów gazu, które jest znacznie poniżej poziomów osiąganych w pięciu poprzednich latach.
  • W listopadzie 2021 r. wzrost cen surowców energetycznych wyhamował. Choć względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego ceny pozostają wysokie, to względem października br. ceny gazu na rynku europejskim były o 12,1% niższe, ceny węgla (terminal w Rotterdamie) zmniejszyły się o ponad 39%, a baryłka ropy WTI kosztowała o 1,7% mniej.
  • Zgodnie z danymi o inflacji HICP elektryczność w październiku br. była w UE ogółem o 14,3% wyższa niż w październiku 2020 r., w strefie euro wzrost wyniósł 15,1%. Wzrost cen elektryczności widać również w przypadku cen hurtowych – w październiku w Polsce ceny wzrosły o 117% rdr., w Wielkiej Brytanii wzrost wyniósł 336% rdr., w Niemczech 353% rdr., we Włoszech 371% rdr., a we Francji 441% rdr.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią ekspertyzy.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - listopad 2021
Rynek transportu w Polsce i na świecie listopad 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO