Raport biura analiz Transport

Rynek transportu w Polsce i na świecie listopad 2021 r.

Michał Kolasa
ekspertyza-rynek-transportu

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Do najwyższego poziomu od kwietnia br. wzrosło wyszukiwanie haseł bezpośrednio nawiązujących do koronawirusa – covid objawy, covid gorączka, utrata węchu i utrata smaku. Na najwyższy poziom od wiosny wzrosło wyszukiwanie hasła lockdown, ale również fachowej terminologii medycznej – koncentrator tlenu oraz tlen medyczny.
  • Globalny wskaźnik cen frachtu, po przekroczeniu granicy 11 tys. dolarów we wrześniu, drugi miesiąc z rzędu zmniejsza się i obecnie kształtuje w okolicach 9,5 tys. USD. W porównaniu do października ceny w listopadzie w ujęciu globalnym są o 7,9% niższe. Na zmniejszanie cen wskazują również indeksy wyliczane dla rynku morskich przewozów kontenerowych z Chin
  • Nadal rosną ceny transportu lotniczego. Ceny na trasie Hong Kong – Ameryka Północna były w październiku br. o 107,1% wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 2,1% większe niż we wrześniu br. Na linii Hong Kong – Europa wzrost wyniósł 116,2% rdr. i 19,9% mdm. W przypadku obu kierunków ceny są na najwyższym poziomie od co najmniej 2015 r.
  • Średnie ceny ropy naftowej w listopadzie nieznacznie zmniejszyły się. Baryłka ropy WTI kosztuje około 81,1 USD, tj. o 0,1% mniej niż w październiku, cena ropy OPEC jest o ok. 0,2% mniejsza niż miesiąc wcześniej (82,0 USD/baryłka).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - listopad 2021 r.
Przegląd gospodarek europejskich - listopad 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO