Raport Biura Analiz gospodarki europejskie

Przegląd gospodarek europejskich - listopad 2021 r.

Michał Kolasa
Przegląd gospodarek europejskich - listopad 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Zgodnie z najnowszymi, listopadowymi, prognozami Komisji Europejskiej PKB Polski wzrośnie w bieżącym roku o 4,9%, a w 2022 r. przyspieszy do 5,2%. W porównaniu do poprzedniej wersji prognoz nieznacznie zwiększony został szacowany wzrost w tym roku (o 0,1 p.proc.), przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu w 2022 r. W całej Unii Europejskiej wzrost PKB w tym roku wyniesie 5,0%, podobnie będzie w strefie euro. Spośród poszczególnych krajów najszybciej w 2021 r. rozwijać się będzie Irlandia (14,6%), a w 2022 r. Malta (6,2%).
  2. Październik to kolejny miesiąc rekordowo wysokiej inflacji w całej Unii Europejskiej. Tylko w jednym kraju, Norwegii, październikowy odczyt był niższy od wrześniowego – w pozostałych wzrost cen przyspieszył. W całej UE inflacja wzrosła do 4,4% rdr., co jest najwyższym poziomem od co najmniej 1997 r. (od tego roku Eurostat podaje dane o inflacji HICP). W strefie euro ceny wzrosły o 4,1% rdr., co również jest rekordowo wysokim odczytem. Spośród 32 opisywanych krajów (w tym UE i strefie euro ogółem) w 27 inflacja przekroczyła 3,0%, w tym w 11 była wyższa niż 5,0%. Najwyższy poziom cen w październiku odnotowano na Litwie (+8,2% rdr.), a najniższy w Szwajcarii (+1,3% rdr.). W Polsce ceny były o 6,4% wyższe niż rok temu, co jest piątym najwyższym wynikiem w UE i EFTA.
  3. Stopa bezrobocia w Polsce od trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie 3,4% i należy do najniższych spośród wszystkich krajów UE i EFTA. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia we wrześniu zmniejszyła się do 6,7% (z 6,9% w sierpniu), w strefie euro bezrobocie zmniejszyło się o 0,1 p.proc, do 7,4%. Najniższe bezrobocie utrzymuje się w Norwegii (we wrześniu 2,4%), a najwyższe w Hiszpanii (14,6%).
  4. We wrześniu br. produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej była o 5,0% wyższa niż rok temu, w strefie euro wzrost wyniósł 5,2%. W trzynastu krajach wrześniowy odczyt był wyższy od październikowego, w siedemnastu okazał się niższy. W porównaniu do sierpnia z trzech do siedmiu wzrosła liczba krajów w których produkcja w ujęciu rocznym była na minusie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Rynek transportu w Polsce i na świecie listopad 2021 r.
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - listopad 2021 r.
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO