Raport Biura Analiz Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - sierpień 2021 r.

Michał Kolasa
Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - sierpień 2021 r.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. W Polsce najwięcej energii zużywanej jest przez transport (33% udziału w krajowym zużyciu energii w 2019 r.). Drugim największym „konsumentem” są gospodarstwa domowe (26,3%), których udział  na przełomie poprzedniej dekady zmniejszył się o 7,4 p. proc. Na trzecim miejscu, z udziałem na poziomie 23,9%, znalazł się przemysł. Podobnie wygląda sytuacja w całej UE.  
  2. Największym dostawcą surowców energetycznych do Unii Europejskiej jest Rosja, która dominuje w unijnym imporcie stałych paliw kopalnych (40,9% udziału w imporcie tego surowca), gazu (37,7%) i ropy naftowej (23,1%). Znaczącymi dostawcami surowców do UE są także Stany Zjednoczone, Norwegia i Arabia Saudyjska.
  3. Zużycie energii w Polsce w trzydziestym pierwszym tygodniu roku było o 0,6% wyższe niż w analogicznym tygodniu 2019 r. W ujęciu kolejnych narastających tygodni wzrost zużycia energii zwiększył się do 2,6%. W Europie ogółem zużycie energii w ujęciu narastającym było o 0,5% mniejsze niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu "Zużycie energii jako przybliżenie aktywności gospodarczej oraz zestawienie danych o rynku energii - sierpień 2021 r."

Michał Kolasa
Poprzedni artykuł
Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - sierpień 2021 r.
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski - lipiec 2021
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO